| andutz a întrebat:

Am si eu o pisica birmaneza persana si are par lung si muuuult, e foarte blanoasa. Ii cade foarte tare parul, gasesc smocuri peste tot unde umbla, nu stiu ce sa mai fac, parintii vor sa o dea afara pentru ca parul este un pericol. Ajutati-ma, stiti vreun remediu natural sau vreun produs care se poate gasi la farmaciile veterinare? Am incercat cu vitamine speciale, dar dupa o perioada a inceput iar sa naparleasca. Stiu ca pisicile daca ar iesi afara ar naparli doar iarna si vara, dar a mea naparleste mereu pentru ca o tin doar in casa. Va rog ajutati-ma. Multumesc!

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Orice ai face tot o sa-i cada par tot timpul amului, dar acum mai mult ca-si schimba blana pentru vara. Are dreptate ForsakenAngel, fa-ti timp si cu un piaptan special piaptan-o de cateva ori pe zi si aduna si din casa tot asa cat de des poti. Naparlirea aceasta mai accentuata tine cam o luna.

| Floreenofficial a răspuns:

Pai ia n-o mai tine numai in casa! mai scoate-o si pe afara! cat despre remediu, du-te la o farmacie veterinara si intreaba.sigur vei gasi ceva! succes!

| EUSIATIT a răspuns:

Asa se intimpla la toate animalele intr o perioada aanului. fa si tu curatenie si roaga i sa o lase pentru ca e prietena ta si o iubesti. Cu ce este ea vinovata ca i cade parul e un siflet nevinovat. Nu o da afara ca o sa moara sau sine stie?

| Aℓida a răspuns:

Pai vezi ca vara naparlesc cel mai rau...si ar cam trebui sa o scoti si pe ea macar din joi in Pasti p afara... iar cu parul nu ai decat sa o perii de cateva ori p zi ca nu ai altceva ce sa ii faci

Răspuns utilizator avertizat
| andutz explică:

Am scos-o afara pe fosta mea pisica, tot din cauza asta, si am pierdut-o.

| roxcsana20 a răspuns:

Asta depinde unde stai daca stai la bloc sau la tara trebuie scoasa afara o data la o saptamana asta daca esti la bloc si daca esti la tara trebuie scoasa afara cel putin de doua ori afara si trebuie dusa la veterinar sa ii se faca vacinul si poate nu o sa ii mai scada blana sper ca am fost de ajutor sau de folos