| danasept a întrebat:

Am un acvariu de 21L cu filtru incorporat si Energy saving buble(asa scrie pe cutia acvariului)si cu un bec de 5W in care am 2 carasi aurii; problema mea e ca imi tot apare pe sticla avariului si pe tubul filtrului o ciuperca cred ca e de culoare maro inchis; care e motivul aparitie? Ajutati-ma!crying

Răspuns Câştigător
| eugem35 a răspuns:

Este o alga nu iti face problema apa nu se schimba in totalitate un sfert sunt macneti pentru curatat geamul si pune o lumina cu ultra violet neon albastru sa intelegi si poti folosi algezit este o pastila pentru combatere algelor si cred ca tu stingi becu noapte sa aiba si ei ciclu noapte zi, pune o lingura de sare la patru litri de apa nu sare iodata sare grunjoasa si curat filtru odata pe saptamana si nivelul apei sa fie cu doua degete pina la buza superioara a sticle cand scade complecteaza sa nu schimbi apa in totalitate pentru ca le schimbi PH si mor pesti pentru caras auriu iti trebuie un acvariu mare de 100l si poti pune si alte speci pasnice in acvariu bafta si eu am avut acvariu multi ani am renuntat la ei, ca plecam mult in strainatate si nu avea cine sa ingrijeasca acvariul. bafta

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea mic acvariul si pentru un caras. Alga provine de la calitatea proasta a apei spatiul fiind mic.

| M.G.R a răspuns:

Apa trebuie schimbata odata pe saptamana. mizerie tot o sa fie... pune cativa pesti sanitari in acvariu

| M.G.R a răspuns:

Sa nu pu pesti neon cu carasul auriu, ramai fara ei laughing

| Nov a răspuns:

Sa nu fie de la mancare sa nu pui prea multa mancare ca si mie mi se face la fel. si chiar pe geam unde bate filtru (bulele) se murdareste inauntru. desi nu am magnet. si eu am acvariu de 28-30 cam asa filtru meu este Hailea dala BT400. e prea tare pentru acvariu meu. neon care il tin deasupra capacului de la acvariu 3 plante artificiale pitris alb. fara calcarhee hee 2 sanitari hoplo( mostri mai nou ) si unu cory mai micut, 2 pesti betta masculi. nu se bat inca desi unu e mare are vreo 2 ani cred. 2 platy tot masculi si un guppy si molly alceva am vrut sa ma laud laughing) is mai nou paci baga si tu id meu rsx_gaby daca vrei sa mai vorbim una alta de acvari tongue