| EoEoEo a întrebat:

Am un bichon maltese de 3 luni, si intrebarea mea este la cate saptamani i se poate face baita eu il am de o saptamana si i-am facut doar o data, sa ii fac baie in fie care saptamana?

Răspuns Câştigător
| ZumZz a răspuns:

Eu ii fac baie la 2 saptamani si dupa fiecare plimbare il spal pe labute

13 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Parerile sunt impartite. Si eu am bichon maltez (5luni) si i-am facut bai de cate ori a fost nevoie. Adica i-am facut o baie si inainte de ultimul vaccin si nu a avut nimic.
Am vb cu veterinarul unde o duc eu pe Fiona si mi-a zis sa nu-i fac baie mai des de 2 saptamana, dar daca au trecut 2 saptamana si nu are nevoie de baie nu e obligatoriu sa-l speli.
Tot ce e important e sa folosesti sampon special de catei, sa-l usuci cu un feon sau aeroterma (in 10 min e gata) si sa-l feresti de curent in ziua respectiva. Ai mare grija sa nu-i bagi apa in urechi si nu-l lasa ud, sa se usuce de la sine pentru ca are multa blana si se usuca greu singur si risti sa raceasca. Aaa, si nu-l lasa sa doarma pe gresie.

NOname
| NOname a răspuns:

In nici un caz. Este inca foarte sensibil, fragil. Lasa-l sa creasca putin. Iar daca tii neaparat, poti sa-i faci baita doar cu apa calduta, fara sampon sau alte produse de genul, doar ca sa nu-i fie asa de cald vara si CAT MAI RAR.
Bafta!winking

| Anca a răspuns:

Prima baie se face dupa vaccinul de 3 luni!
In nici un caz la o saptamana. La aproximativ o luna il speli tot.
In rest pe labute si pe unde se mai murdareste.

| Anca a răspuns:

Cum sa fie mai oameni prea mic?
Nici nu stiti ce vorbiti. Nu mai raspundeti daca nu va pricepeti!
Dupa al treilea vaccin din serie i se POATE face baie. Mai exact incepand cu 3 luni!
Si nu se spala nici saptamanal, nici o data la 3 luni! Se poate spala lunar!

| Lorelai a răspuns:

Si eu am bichon. I-am facut baie inca din prima zi, nu stiu daca e bine, dar nu a patit nimic. Eu ii fac baie cam la 2 saptamani, poate si mai mult, de cate ori e nevoie. Daca se murdareste tare, ii fac, nu conteza cand i-am facut ultima oare baie. Insa oricum nu ii face baie prea des, cel putin nu mai des de doua saptamani, decat daca e murdar rau sau miroase. Sa ti traiasca bichonelul:X

| TąNyą a răspuns:

Nu! E micut inca pentru bai repetate + ca nu cred ca e nevoie sa-i faci baita in fiecare saptamana

| andreea_1536 a răspuns:

NUU! e prea mic

| Myruna_1378 a răspuns:

Pai
daca este vaccinat poti sa ii faci baie cam o data la 2 saptamani
dar daca nu este vaccinat nu cred ca ai voie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu acum este mult prea mic...si sora mea are tot asa un bichon ca si tine si il spala o data la 3 luni pentru ca altfel i se va strica parul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam o data pe saptamana e cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa il speli cand este nevoie. nu este o regula

| lola_9808 a răspuns:

Cel mult o data la 2 saptamani in sezonul cald iar in cel rece la 4-6 saptamani

| Diida a răspuns:

Eu ii fac baie o data la 3 sap