| Madalina_Mia_1999 a întrebat:

Am un bichon maltsse de 5 saptamani si eu nu l-am vazut sa bea apa, iar daca il duc eu langa bol, se trage si nu vrea sa bea nici cum. dar treaba "mica" o face. E foarte linistita, cand o pun in culcusul ei acolo sta, dar noapte plange si se plimba peste tot, ma joc seara cu ea pana o obosesc ca sa doarma noaptea, dar tot nu doarme. ajutati-ma va rog

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E încă pui mic - normal să fie agitată noaptea, ea vrea la mami a ei... sad
Cât despre apă, o să bea cu timpul, mai ales când o să treacă pe mâncare exclusiv solidă.

| K0sti a răspuns:

Orice pui de 5 saptamani, indiferent de rasa din care provine, trebuie in mod normal sa suga inca laptele mamei...

Daca, din motive obiective, puiul nu poate beneficia de laptele matern, el trebuie hranit cu o formula speciala care sa suplineasca nevoile speciei sale, laptele de vaca nefiind adecvat decat in masura in care, prin prelucrare, este adaptat pentru uz canin. In comert se gasesc formule de lapte praf adaptat, destinate cateilor mici si indicate ca supliment sau chiar inlocuitor pentru laptele matern.

Nu ii da hrana uscata nici macar daca ti se pare ca o mananca cu placere. Este bine sa ii dai intai hrana umeda (sau hrana uscata imbibata), pentru a-i putea oferi, pe langa mancarea uscata, si cantitatea necesara de lichide.

Cititi, ca de aia aveti net!

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns:

Are nevoie de laptele matern. E normal sa fie agitata vrea la mama ei. Laptele de vaca e o optiune