| bibi_2590 a întrebat:

Am un caine, de talie mica, metis. ii dau lunar cu frontline/advantix si recent i'am pus si o zgarda impotriva puricilor si capuselor. de asemenea, il duc la spalat o data pe luna. si el tot are purici, cu tot cu zgarda si deparazitare.nu stiu ce sa mai fac...va rog dati'mi niste sfaturi.

8 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Este normal sa aiba. Sa-ti zic si de ce. Picatura de frontline, advantix sau ce ii mai pui tu in maxim 24 ore intra in sange. Iar puricii mor abia dupa ce il ciupesc si beau din sangele lui (care pentru ei e toxic de la picaturi). Daca ai putea sa recunosti puricii ai vedea ca nu sunt tot aia mereu. Unii il ciupesc si mor, apoi se urca si altii pe el si traiesc pana il ciupesc si astia si abia apoi mor si tot asa. Picaturile nu tin puricii la distanta, doar ii omoara pe cei care ciupesc cainele.
E adevarat, zgarda ar trebui sa-i tina la distanta, dar se pare ca e plecata in concediu. tongue Serios vorbind, cred ca nu este de calitate sau i-o fi expirat termenul de valabilitate.
Si sa nu uiti sa-i deparazitezi si culcusul, ca altfel nu faci nicio treaba.

| anad a răspuns:

Cainii iau repede purici vara. Trebuie sa ai grija sa-i dai cu solutie si apoi sa speli si locul unde doarme ca daca acolo raman 1-2 iar se umple catelusul. Cauta si un piaptan cu dintii foarte desi si curata-l cu el in fiecare zi. Ii place sa-l piepteni si scapa si de purici.

| cornel a răspuns:

Pai incearca sa nu se mai apropie de alti caini sau i-ai un spray sau mergi la medic si ii da cu o solutie

| dhraqull a răspuns:

Pai nu il mai lasa cu alti caini, si curata-i bine locul unde doarme ca poate raman acolo purici.

| bibi_2590 explică:

Am uitat sa intreb daca puricii lui (are foarte putini, dar are) ma pot afecta pe mine? adica pot trai si pe corpul omului?laughing

| bibi_2590 explică:

Dar este normal? adica [in cazul in care aveti caini], acestia mai au purici vara?

| bibi_2590 explică:

Imi este destul de frica sa'l pieptan pentru ca am impresia ca puricii sar pe minebig grin...

| bibi_2590 explică:

Zgarda este noua, o are de aproape 2 saptamani, este de cea mai buna calitate (am dat multi bani pe ea, si am luat'o de la un pet shop de incredere). cat despre culcus. ce pot sa zic.doarme peste tot prin casa. nu are un loc stabilit. multumesc oricum de raspunsbig grin