| Decebalul a întrebat:

Am un caine de vreo 4-5 luni, mascul,mai toata lumea il striga "Muc", dar problema e ca de cand l-am luat nu a prea primit atentie din partea mea (adica joaca, aintat,etc ), si acum cand am prins drag de el si vreau sa ma joc cu el, nu ma lasa, e prea "salbatic". E caine de curte si a stat mai mult in lant decat liber si nu e dresat.El, e foarte jucaus dar cand se apropie cineva de el se "lipeste" de pamant, isi pune coada intre picioare (mai rar). Cand ma apropi sau indepartez de el se sperie.
Ce as putea sa fac ca sa fie ca un caine normal?
P.S: nu se comporta asa doar cu mine, ci si cu ceilalti.

Răspuns Câştigător
| thenineties a răspuns:

Bună seara!
Întrucât când era mai mic nu a primit atenție, acum i se pare ciudat. Greu de crezut, dar câinii gândesc și acum se întreabă de ce toată lumea îl bagă în seamă. Lăsa-ți-l să se obișnuiască cu acest nou mediu, trebuie doar să aveți răbdare. Nu vă faceți griji, dacă o să îi acordați puțin mai multă atenție (desigur, cât vă permite și timpul) se va obișnui. Nu îi trebuie niciun tratament. De asemenea, încercați ca ziua, dacă sunteți acasă, să nu îl mai țineți în lanț. Așa s-ar obișnui cu mediul de acolo, pentru că, cât a fost legat, nu a avut posibilitatea să „exploreze", astfel încât să fie obișnuit cu „natura", adică nu a avut posibilitatea să se joace.
Cum a spus și utilizatorul de mai sus, va dura puțin, dar rezultatele vor fi vizibile.
Să aveți o seară minunată și succes cu cățelul! happy

| Decebalul explică (pentru thenineties):

Mai am un caine, si cand vin de la scoala (pe la 4) sta liber si se joaca cu celalalt caine pana tarziu, si uneori ii las liberi toata noaptea, deci are timp sa exploreze natura, caci am o curte destul de mare.

| thenineties a răspuns (pentru Decebalul):

Atunci e bine că stă liber, credeam că îl ţineţi legat - scuzele mele; oricum, dacă se joacă cu celălalt căţel, înseamnă că este obişnuit doar cu joaca cu "vieţuitoarele" care sunt la fel ca el, deci de aceea se sperie de oameni. Dacă veţi petrece puţin mai mult timp cu el se va obişnui, dar cum am mai spus, va dura ceva.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Arată-i mai multă afecțiune!
Pa, pa.

| wasambi a răspuns:

Buna. happy Fi calma in prezenta lui, acorda-i atentie, si ademenestel cu mancare. Arata-i ca si tu poti sa te joci cu el, si ca nu are de ce sa se teama. Va dura putin, dar rezultatele vor fi vizibile.

| Andreutzu_Ingerashu_2000 a răspuns:

Buna. happy la fel am patit si eu. da-i mereu sa manance si incearca sa te apropii cate putin cate putin si pana la urma o sa inceapa sa fie mai calm si mai putin fricos. bineinteles ca o sa dureze ceva timp. bafta happy