| anonim_4396 a întrebat:

Am un catel de 3 luni talie medie, proaspat vaccinat si deparazitat (intern+extern) pe care-l tin afara.

1. Ce riscuri exista daca dupa vaccinare l-am lasat pe jos in curte?

2. Pot sa i pun zgarda antipurici la varsta asta? si daca da, stiti vreuna care da rezultate? nu vreau una de frectie

3. De Frontline si Fiprex ce mi puteti spune?
MULTUMESC MULT

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

In primul rand sa-ti traiasca!
1. Daca a terminat toate vaccinurile teoretic nu exista niciun risc. Practic conteaza daca au fost facute cum trebuie. Si vaccinurile respective il protejeaza doar de cateva boli, cele mai frecvente, dar nu impotriva tuturor. Adica daca in zona e un focar cu o boala mai rara, si el nu a facut vaccin impotriva ei se poate imbolnavi. Dar in principiu este protejat de vaccinurile respective. Oricum nu poti sa faci vaccin chiar impotriva tuturor virusurilor posibile.
2. Poti sa-i pui zgarda de la 3 luni. Tot de atunci ai voie sa-i pui si picaturi. Am inteles ca cel mai eficient il scapi de purici si capuse cu urmatorul program. Intr-o zi il speli cu sampon antiparaziti si incerci sa-i omori cat mai multi ''chiriasi''. La 24-48 ore ii pui antipazitar pipeta in functie de varsta si greutate. Si ai mare grija sa ii desfaci blana si sa-i pui direct pe piele. Antiparazitarul are rolul de a omori puricii si capusele pe care le are pe el. Si la 24-48 ore de cand i-ai pus pipeta ii pui si o zgarda antipurici. Ea are rolul sa nu mai lase si alti puricii sa se urce pe el. Si asa ar trebui sa fie protejat macar o luna daca nu chiar 2. Zgarda nu stiu sa-ti recomand din folosite, dar am auzit de la cineva ca ar fi f buna cea de la Scalibor. Este insa si mai scumpa, vreo 50 ron si se pare ca are avea efect 2 luni.
3. Frontline nu mai este ce a fost. Daca cumparai Fronline acum 4-5 ani si dadeai pe caine, nu mai vedeai purice 2 luni in toata curtea. Acum Frontline=ceea ce face catelul tau pe pom cand ridica un picior. Eu am incercat Frontline pe un bichon si la 3 zile ne-am dus la tara. cand m-am uitat in blana lui era nunta de purici.
In schimb Fiprexul e f eficient. Contine cantitate dubla de antiparazitar. Adica este cel mai puternic. Si chiar da rezultate. Singura problema e ca unele animale intra in soc anafilactic de la Fiprex si pot sa moara daca nu primesc ajutor imediat. Eu te sfatuiesc ca prima data cand ii pui Fiprex sa o faci intr-o zi in care e deschis la cabinetul veterinar, in caz de ceva sa fugi repede acolo cu el. Catelul meu nu a avut probleme de la Fiprex, dar e bine sa fii precauta.
Si oricum nu poti sa-i pui mai mult de doua luni consecutive acelasi antiparazitar ca nu va mai avea efect. Cel mai bine e sa le rotesti intre ele. Am observat ca si Advantix este f bun. In schimb Stronghold nu are niciun efect.
Bafta! Si sa te bucuri de un catel sanatos si fericit!

| Anca a răspuns:

Nu e nici o problema daca sta in curte la 3 luni. Cate vaccinuri are? Teoretic ar trebui saºi fi facut al 3ºlea la 3 luni.

Ti-as recomanda picaturi deocamdata. Lunar. Se aplica intre omoplati. Frontline e apa de ploaie! Incearca Advantix sau Advocate!

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Nu e nicio problema daca ii vei pune zgarda la varsta asta. Il protejezi cu zgarda anitpurici. Si da, frontline combo este cea mai buna solutie pentru catei si pisici happy.

Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

nu zgarda nu ca e prea mic poti pune picaturi in ceafa \o picatuta pe kg greutate e ok [de ce nu l tii in casa nu tie mila de el ] nu l iubesti?

| Andreea_3863 a răspuns:

Salut. Da, nu e nici o problema, poti sa ii pui zgarda la varsta asta. Eu am 3 caini (2 mari si unul mic) si mereu le pun frontline Combo...este foarte bun si eficient.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri
@ Anca : e abia la primul vaccin, pentru ca de cateva zile l am adoptat