| anonim_4396 a întrebat:

Am un hamster pitic, pe numele lui Galusca laughing, care e foarte foarte rautacios. nu ma lasa sa pun nici macar varful degetului pe el ca musca de lasa cicatrice big grin. il am din aprilie si intre timp am citit cat am putut de multe articole despre cum sa "dresezi" un hamster si nimic nu pare sa functioneze in cazul lui Galusca. ati putea sa imi dati niste sfaturi asa, de la voi, care in cazul vostru au functionat?

Răspuns Câştigător
| vladtudor a răspuns:

Vad ca ai primit numai raspunsuri aiurea ca acesta: "sunt si ei animale de prada" (cred ca e de la Vanghelie raspunsul, ce vaneaza morcovi? rolling on the floor ).
Am avut si eu un hamster care era mare cand l-am primit si la fel musca cand puneam mana pe el, eu am reusit sa il imblnzesc si te sfatuiesc sa faci urmatorul lucru cand vrei sa il atingi sa nu o faci brus ci cat mai bland pentru ca sunt foarte speriosi si daca se sperie musca deci asta e motivul pentru care musca si joacate seara cu el dupa ora 10, ziua e nervos daca il trezesti pentru ca e perioada de somn. Joaca-te cat mai mult cu el si se va obisnui cu tine.

16 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai iata unul dintre cele mai utile lucruri de stiut cand vrei sa ai un hamester:hamsterii sunt animalute nocturne, petrecandusi mai toata ziua dorimnd si lenevind.sunt si ei animale de prada, aceia, cativa care mai exista in salabaticie.la randul lor, sunt prada animaleleor mai mari.trebuie sa iti obisnuieti hamsterul de mic cu atingerile si luatul in mana.ai gija cand il iei in mana sau cand il hranesti, te poate musca(cazul tau)incearca sa-l obisnuiesti sa fie luat in mana si avertizeaza-i pe membrii mai mici ai familiei cand vor sa se joaca cu animalutul tau.pentru a lua in mana un hamster care e obisnuit cu asa ceva, ridica-l apucandu-l de pielea mai putin intinsa de pe ceafa. dupa ce e imblanzit, il poti ridica punand delicat mana in jurul corpului sau.(eu nu am hamsteri, dar am citit undeva, intr-o care de specialitate, succes cu Galusca ta)

| hândel a răspuns:

Trebui sa-ti cresti "Galusca" de mic. Si eu am avut doi iepuri. Unul l-am crescut de mic si era un ingeras, iar celalalt, era deja mare cand l-am primit, si mereu confunda degetele mele cu morcovii. Am si acum semn de la o muscatura flamanda a lui. Era un dracusor agresiv, dar delicios, ca a iesit o friptura din el, yummy!hee hee

| D-Anna a răspuns:

Si eu am avut 2:X si nici eu nu i-am avut de mici, eu cred ca ce trebuie sa faci e sa-i acorzi multa atentie sa te joci cu ellove struck si sa-i dai mancare diversificata(ps:nu degetele talelaughing). ce nume original are:Xlaughing

| MissD a răspuns:

Ameninta-l: La urmatoarea muscatura te fac supa!

| LiaGore a răspuns:

Simplu:-incearca si vb cu el(stiu...pare nebunesc dar merge! eu asa am facut), sau mai poti sa ii iei un morcov si ii dai sa manance din mana ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Io am un harciog.il stiti.ma tot chinui cu el sa-l domesticesc, daaaaa nu prea merge.acum inteleg de ce spun unii ca; nu mai inveti calul batran la ham.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand trebuie sa il lasi un timp sa se acomodeze cu cusca si dupa aia sa incepi sa ia dai din mana ta manare cu grija sa nu il bruscezi ca te va musca daca simte pericol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si euam2hamsteri! prima oara cand i-am luat in mana era foarte salbatic mai sal scap dar incetul cu incetul sa obisnuit! Trebuie doar sa il iei in mana sal mangai si dai vorbesti! asta am facut si eu si ii am de numai 2 saptamani si deja sau obisnuit cu mine daca ii pun pe umeri si le zic sa stea acolo acolo stau! sau cumintit, incearca si tu! Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am un hamster si musca foarte tare la inceput dar am pus prima oara mancare langa mana mea iar el a venit incet si a mancat, apoi am pus mancare in mana mea si tot la fel apoi am facut si mana cealalta cupa si am pus-o peste el iar el a mancat linistit.Incearca cand pui mana pe el sa nu mirosi a mancare nici un pic ca o sa te muste crezand ca esti mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da omoaral sau dai sa manance lipici pup si ai grija ca e foarte periculos poti turba de la muscaturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea sa incerci sa te speli pe maini... dupa care sa te speli pe mana si sa razalesti niste mar sal pui in palma si sal lasi sa manance din palma ta. Cred ca ar functiona dupa cum am vazut pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte tare numele! Eu imi ador hamsteru love struck

| SpatariuMihaela a răspuns:

Daca ai incercat direct sa pui mana pe el cand l-ai luat, atunci ai gresit din prima.incearca sa o iei de la capat cu el si pune mana nu pe hamster ci pe cusca si apropiete cat mai incet de el.Fi foarte calma si vorbeste cu el.Il poti chiar „mitui"sa se apropie cu niste gustari ca sa sa iti prinda mirosul si sa realizeze ca nu ii faci rau.
Ca sa fi sigura ca nu se va intampla nimic, Toate astaea fa-le seara, dupa apus si nu il deranja cand doarme pentru ca sunt nocturni si se enerveaza

| Micutza_Mariamicychi_1996 a răspuns:

-ii pui un castronel de mancare si apa si 2-3 zile si dupa 2-3 zile te duci la el cu o manusa groasa si il scoti de afara cu manusa si il pui undeva jos nu conteaza si il supravechezi si cand vezi cada sa muste strigi oleac la el hei sau il atingi oleaca la gura si daca tipa il lesi jos si ii spui vezi ca te dore nu mai musca si sa-l vezi ce face

| Neagu_Adelina_1994 a răspuns:

Am şi eu un şobolan, să ştii că e uşor cu ei big grin Eu din prima zi îl aruncam în sus şi îl prindeam laughing şi nu m-a muşcat decât odată, da' i-am dat un bobârnac şi s-a liniştit. Ideea e să îl laşi să se plimbe prin casă, că înnebuneşte dacă stă numai în cuşcă. Dar să te asiguri că nu laşi vreo uşă de dulap deschisă când e liber laughing))). p.s. eu pe a mea am scăpat-o în cap de multe ori, poate de asta e aşa cuminte.