| Angel977 a întrebat:

Am un Nikon d3000 si as vrea sa fac un upgrade pentru fotografia de portret.Nu stiu ce sa aleg intre un blitz sau obiectiv 50mm 1.8.Ma intereseaza mai mult fotografia de portret in lumina naturala.Ma gandesc sa iau obiectivul si la nevoie sa trag cu blitzul de pe aparat.Ce parare aveti?

Răspuns Câştigător
| Adiav a răspuns:

Salut, cu siguranta cel mai ok este sa-ti iei obiectiv 50mm F1.8. Mai ales ca ai spus ca vrei sa faci poze in lumina naturala, atunci nu mai ai nevoie de blit, crede-ma cu nu o sa ai nevoie sa folosesti ocazional blitul de pe aparat pentru ca nu o sa ai nevoie, obiectivul de 50mm este foarte luminos, doar eventual daca vrei sa faci poze cand nu prea este lumina naturala. Iti recomand cu mare drag obiectivul de 50mm 1.8 si eu am si functioneaza foarte bine. Iti recomand sa-ti iei cel din gama G nu cel din gama D.

1 răspuns:
| sir sanjei a răspuns:

Obiectiv de 50 mm.
La fotografia de portret mai rar se foloseste blitzul.