| Leonard97 a întrebat:

Am un papagal amorez,iar in cusca are crengi,casuta si clopotei.Ce jucarii sa ii mai pun?Dau funda

Răspuns Câştigător
| Ramona000 a răspuns:

Jucariile sunt foarte importante pentru sanatatea fizica, dar mai ales mentala a papagalilor. Acestia sunt animale dotate cu o inteligenta deosebita, inteligenta care trebuie stimulata pe masura pentru a evita aparitia unor probleme comportamentale. Mai mult decat atat, in salbaticie papagalii nu au cum sa se plictiseasca, ei sunt liberi in permanenta. In captivitate insa, in coliviile lor de multe ori prea mici, papagalii se plictisesc pur si simplu. Ei nu sunt nevoiti sa-si caute hrana, sa-si gaseasca parteneri, sa-si construiasca adaposturi si nici sa se apere de pradatori, ci au totul oferit de-a gata de catre oameni. Astfel, un stapan responsabil trebuie sa incerce sa ofere pasarii sale modalitati placute de petrecere a timpului. Jucariile sunt deci indispensabile unei vieti bune a companionului papagal din casele noastre.

In magazinele de specialitate se gasesc multe jucarii destinate pasarilor insa, din pacate, multe dintre ele sunt si periculoase pentru zburatoare. Pentru a confectiona singuri jucariile destinate papagalilor nu aveti nevoie decat de un strop de imaginatie si putin timp. Si, desi poate ca ele nu vor arata la fel de grozav ca cele din comert, avantajele confectionarii acasa a jucariilor sunt multiple:

aici am o lista de jucari pentru papagali: clopotei leagane oglinda
broşura cu informaţii privind papagalii peruşi

• o colivie mare (minim 40 x 40 x 30)

• cuscă de transport

• cuib

• beţe colivie

• învelitoare abrazive pentru beţele de colivie (pentru „pilirea" unghiilor)

• hrănitor

• adăpător

• apă minerală

• cădiţă pentru baie

• diverse jucării

• nisip pentru păsări

• hrană gata preparată pentru păsări

• delicatese

• preparate pe bază de vitamine

• extract din cartilaj de sepie

• foarfece pentru unghii
astea de mai sus sunt pentru papagal ce-i trebuie
de obicei papagali prefera oglinda leagan crengute mingute de plastic micute jucari ca sa loveasta cu ciocul
sper ca te-am ajutat funda

9 răspunsuri:
| Kenichi a răspuns:

O minge de fotbal de aia mica de breloc

| Magnifico a răspuns:

Daca i-ai mai pune si o oglinda ar fi perfect.Sa vezi cate lupte da el cu oglinda!

| MeMeMe97 a răspuns:

Oglinda,careva juzariute de dimensiuni mai mici pe care sa le ia in cioc si sa le arunce...laughing si eu am un perus!
Sa iti traiasca!

| AlexCrb a răspuns:

O gaina laughing

| smile4mee18 a răspuns:

O oglindabig grin

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Sa-ti traiasca.Eu am crescatorie de papagali. Pune-i oglizi/sau o oglinda e foarte importanta, mai poti sa-i pui o papagalita de plastic, ii pui diferite jucarii si sa nu aiba mirosuri.(poti sa intrii pe google pentru mai multe jucarii daca vrei). pupici

| Mayumi a răspuns:

Pai pune-i o hinta eu le-am pus papagalilor mei si le place foarte mult incearca si tu

| LoveDee03 a răspuns:

O oglinda,un leagan,ce fel de crengi? ai grija sa nu fie toxice,poti sa ii iei din pet-shop o gramada de jucarii dar a grija sa aiba o cusca spatioasa,ai putea sa ii dai cateva jucarii o saptamana,adica o saptamana sa ii dai o parte din jucarii si in cealalta saptamana,cealalta parte din jucarii,asa nu se va plictisi,mai da-i drumul din colivie,de preferabil cand esti tu acasa ca se poate accidenta,si ai grija sa fie geamurile inchise cand este liber prin casa,si inca ceva,sa nu ai solutii toxice in casa cu el, pentru a preveni imbolnavirea, succes!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
O minge si o hinta pe care sa se dea, papagalilor mei le placea sa steie toata ziua pe hinta.
Succes! happy