| ricky a întrebat:

Am un papagal (o nimfa) de putin timp si tot tremura chiar si daca il pun mai aproape de calorifer imi poate spune cineva ce ar putea sa aiba si daca ma puteti ajuta sa-l fac putin mai vioi pentru ca se aseaza intr-un loc si nu misca pana nu i se face foame si aia se intampla spre seara de obicei v-as fi recunoscator...happy

Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

Verifica sa vezi sa nu aiba diaree, de obicei asa se comporta cand au diaree... daca are mergi la farmacia veterinara si cumparai pastilute, si nu-n ultimul rand cumparai pereche, se simte singur si ne iubit de nimeni sau parasit(si eu am papagali si nu as putea sta acum fara ei)

19 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Se pare ca sufera de singuratate.
Unii papagali isi smulg si penele.
Remediul este sa-i cumperi urgent perechea.

| Little Kid a răspuns:

Pai... i-ai o surata.cred ca se simte singur...il ai de mult timp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma numesc ioana asa facea si al meu. Daca il ai de putin timp nu se poate apropia de tine pentru. ca nu este obisnuit cu tine.Eu il am de mai mult timp.Incearca sa vorbesti calm si incet cu el.Lasal sa vina la tine. Alintal si cel mai important este sa ii faci curat in cusca si sa ii schimbi apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

VORBESTEI CALM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RASPUNDEMI SI TU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimfele, fata de perusi, nu sufera de singuratate si nu au nevoie de pereche insa sunt foarte sociabili si au nevoie de tine. Incearca sa-i oferi mult timp zilnic, sa vorbesti cu el, sa-i dai de treaba cu diverse obiecte (de exemplu al meu se joaca cu inelele, lanturile, cerceii-asa am gasit metoda sa-l "imblanzesc").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si al meu tremura. dar atunci cand vb cu el calm se linisteste si incepe sa se joace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nimfa mea tremura tot timpul. abia am luat-o si are aceeasi problema ca a ta.nu se misca toata ziua dar in rest tremura. daca gasesti un raspuns pentru aceasta situatie te rog sa ma contactezi pe emailul meu :miha_grim@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu el, maimutarestete putin, dai drumul prin casa...tremura si de draci, daca e mai nervos, sau nu-i convine ceva, asa mai face si al meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu el, maimutarestete putin, dai drumul prin casa...tremura si de draci, daca e mai nervos, sau nu-i convine ceva, asa mai face si al meu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mey am avut si eu aceeasi problema k al meu. eu zic sal duci la veterinar sa-i dea niste picaturi pentru ca poate este racit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-l mangai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa moara daca tremura ca si-o tot asa am patit si mi-a murit imi para rau ca o sa moara cred ca ie frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o pereche de nimfe de 2 zile si tremura incontinuu... dar nu cred ca e o problema... (femela e nebuna. se invarte toata ziua in cusca si canta mult )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am papagal tot perus si tremura incerc sa vb cu el se uita speriat la mine de obicei ii bag muzica si nu stiu de unde sa ii iau pastile

| Tare_Nicoleta_1984 a răspuns:

I-ai o pereche.

| alexya a răspuns:

Papagalul tau nu are nimic.Am si eu o nimfa care tremura.Asa tremura ei.Nu are nimic daca la asta te gandeai.Nu are nici o boala.

| adriannnmannn a răspuns:

Si eu am o nimfa de doua zile chiar trei al meu este agitatsi sperios nu prea mananca comunic destul zic eu.