| stefi9325 a întrebat:

Am un perus si vreau sa-l invat sa vorbeasca(e fetita si o cheama Angee) doar ca vreau sa va intreb ceva... daca si voi aveti perus si l-ati invatat sa vorbeasca, imi puteti spune si mie cam cat timp ia luat sa pronunte primul cuvant, daca va mai aduceti aminte? pls,

7 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Din pacate perusii femele nu pot vorbi, doar masculii pot. Eu am avut un perus mascul pui si l-am hranit cu cereale speciale cu lecitina, le gasesti la pet shop, ii ajuta sa invete cuvinte si sa vorbeasca mai repede! A durat mai bine de 2 saptamani pana sa scoata primul cuvant insa asta dupa ce in fiecare zi, repet fiecare zi, am repetat cuvantul de foarte multe ori. Dar important este ca a functionat!
O zi buna iti doresc si sa te bucuri de perusica!

| stefi9325 explică:

Chiar nu mai exista cazuri in care a reusit cineva sa invete o femela sa vorbeasca?

| PyScHoTeLRoOz a răspuns:

Nu te lua dupa raspunzul lamendsoul doar baieti pot vorbi:* dar daca vorbesti cu ea... poti sa o inveti sa fluiere asta nu inseamna/
ca trebuie sa o dai doar pentru ca e fata si nu poate vorbi
bafta:* sa o stapanesti sanatos sau santaoasa ce esti tu :* ai grija te ea te pup:*

| LamentedSoul a răspuns:

Perusii nu pot vorbii.

| Tensai a răspuns:

Si eu am un perus de 6 ani si vorbeste foarte clar si e femela. ca sa o inveti pe a ta sa vorbeasca trebuie sa o ti mai tot timpul cu tine.adica sa fie in prezenta multor oameni care vorbesc si ea va prinde singura anumite cuvine. insa ai nevoie de mult timp si rabdare happy

| brokenangel11 a răspuns:

Buna stefi9325, vroiam sa iti dau o veste proasta, perusii(femelele) nu vorbesc decat masculii dar in schimb ea doar va putea sa fluiere, eu am un perus mascul care deja il consider un om ca vorbeste mai mult ca mine :-))

| eumyname a răspuns:

Perusi pot vb dar trebuie sa stai mereu langa el sa te asculte mai multe chestii