| Giovanna a întrebat:

Am vazut in urma cu cateva zile, pe acest site, cum cineva se lauda ca un prieten a furat un bishon maltese dintr-o curte si i l-a facut cadou prietenei sale. Ce poate fi facut pentru a impiedica astfel de indivizi? Stiu ca un catel de talie mica nu e bine lasat nesupravegheat dar totusi, eu personal consider ca acel baiat ar trebui sa plateasca scump pentru fapta sa! Cu ajutorul microcipului implantat, poate fi gasit mai usor un catel furat? Sunt curioasa, ma gandesc sa ii pun si bichonului meu asa ceva. Ce pedeapsa credeti ca ar merita un astfel de dobitoc?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai uite ce spune despre microcip
http://www.microcip-tracer.ro/
Proprietarii de caini care au microcipuri sunt destul de nemultumiti inca, deoarece nu s-a creat o baza nationala a cainilor cu implant
http://ecosapiens.ro/forum/topic/microcip-caine
http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=42082
http://www.cyf-medical-distribution.ro/articole/microcipul.php
Precum vezi ca sa fie gasit cainele pierdut trebuie sa ai mare noroc, inca, dar se presupune ca in viitor aceasta baza de date va exista. Pe de alta parte chiar si cu o baza de date, daca, cainele despre care e vorba in poveste, se stie ca este furat, probabil ca noua stapana nu il va duce la veterinar, ca doar acolo poate sa existe scaner care sa-i verifice cipul. Se pare ca decat cipul este mai sigur un localizator universal, care poate fi pus in zgarda cainelui pentru a-l putea urmari
http://www.emag.ro/......SASTracker

9 răspunsuri:
| Giovanna explică:

Stiu ca e furt calificat dar eu consider ca merita o pedeapsa mai mare decat cea prevazuta de codul penal pentru furt sad e vorba si de o valoare sentimentala! Eu i-am spus cateva fetei aleia care se lauda ce a facut baiatul (amic al ei) dar nu mi-a raspuns... NU TE LAUZI CU ASA CEVA, NU MI SE PARE MOTIV DE LAUDA! eu asa stiam ca prin microcip, poti gasi oriunde catelul.

| ?ttefania a răspuns:

Eu as muri daca cineva miar fura caine.[s-a intamplat de 2 ori la taracrying]
mai ales daca ar fi bichon

| irinuca a răspuns:

Giovanna, microcipul ajută enorm! Însă partea mai puţin plăcută e că în România încă nu sunt echipate cabinetele veterinare cu aparatură de implantare şi citire a cipurilor la animăluţe. Lucrurile se mişcă destul de repede, deci eu te sfătuiesc să apelezi la microcip. E cea mai bună soluţie de a-ţi proteja câinele.
Şi nu-l lăsa niciodată fără lesă când ieşiţi la plimbare.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca cainele are implant se poate gasi actuala proprietara si, bineinteles, ca cel care a furat sufera consecintele legii - este considerat furt calificat si se trateaza ca atare vezi mai jos ce au patit cei care au furat o oaie
http://www.ziare.com/articole/furt+calificat
Daca, insa, cainele nu are microcip nu cred ca mai poate fi gasit hotul.

| SakuraHaruno2810 a răspuns:

Inchisoare

| DonnaEmperatriz a răspuns:

Pedeapsa? Inchisoare frate! Nimeni nu are dreptul sa fure animalutul cuiva.Pt mine un catel inseamna un copilas de suflet...asi muri daca mi-ar fura-o cineva pe Lidi:X! Inchisoare sau o amenda zdravana! E o idee buna sa ii pui microcip!

| Cristi_6252 a răspuns:

Da este o idee buna.ca sa nu te trezesti fara el

| Trinitygen a răspuns:

Un microcip te poate ajuta daca l-ai pierdut (pe catel) si eventual daca il gaseste cineva sa se duca cu el la un veterinar sa il verifice daca are cip. In cip sunt inscrise toate datele stapanului. Daca cineva ti l-a luat intentionat din curte sunt slabe sanse sa il mai iei inapoi. Daca ar face acest lucru cred ca ar merita 5 ani de inchisoare.

| PUFULET1 a răspuns:

Mie mi-a fost furat un bichon din curte si sufar nespus de mult, il caut cu disperare poate i-mi puteti da o relatie unde pe ce sit se facea aceasta discutie, locuiesc in zona DRUMUL SARII -BUCURESTI primesc orice relatie privitoare e-mail tinarul1@yahoo.it va multumesc anticipat