| gabriela_7862 a întrebat:

Animalele au suflet? daca da, atunci unde se duc cand mor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o diferenta intre om si animale.animalele au fost facute prin cuvant, ca toate de altfel, iar omul a fost creat de Dumnezeu insusi si i s-a dat in nari suflare de viata devenind astfel un suflet viu.

16 răspunsuri:
| adryano05 a răspuns:

In raiul animalutelor happy

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Atata timp cat animalele au fost create tot de catre Dumnezeu si ele ajung in Imparatia Cerurilor alaturi de oameni.
Cu bine,

| demonangel37 a răspuns:

Animalele categorit ca au suflet tu nu ai suflet? adica toata lumea are suflet incepand de la cel mai invizibil microorganism pana la cel mai mare si gigant animal de pe pamant toate au un suflet intrebarea unde se duc dapa moarte? hmm aici sunt foarte multe cercetari stiintifice copii cred ca ele se duc in raiul animalelor cum a spus adryano05 dar stiintele exacte arata ca se duc ca si noi oamenii exact in acelasi loc cu noi adica iad sau rai nu ca tien personal depinde de animal cum a fost ca sa zic asa deci in concluzie la fel ca si noi ele ajung in una din cele 3 parti iad, rai, apogeu

| Rezzo a răspuns:

Au suflete si se duc exact unde se duc si sufletele noastre, nicaieri

| gabriela_7862 explică:

Eu una stiam ca doar oamenii au suflet, animalele se ghideaza doar dupa instinct

| milliondollarslover a răspuns:

Era un episod din Laboratorul Lui Dexter. Cand un animal moare trebuie sa il arunci in closet ca sa i se elibereze sufletul si sa se duca intr-un loc mai bunlaughinglaughing

Glumeam. Dumnezeu a creat animalele, deci si ele se duc unde le e locul, in Rai sau Iad.

| Arthur a răspuns:

Animalele au suflet la fel ca si plantele, dar sufletul lor moare odata cu acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista suflet, nici la oameni nici la animale, este doar metaforica toata chestia.De exemplu, cand ne referim la cineva ca face un lucru din suflet de fapt spunem ca face acel lucru cu drag, cu patos.

| Floreenofficial a răspuns:

Sigur se duc in rai fiindca animalele nu prea au pacate laughing

| hamsterx a răspuns:

Unde se duc si sufletele oamenilor, probabil.pe lumea cealalta ce ne-am face fara animale? big grin :X

| Slavic a răspuns:

Toti avem suflet fie bun fie rau.
Uni zic ca se duc in iad alti in rai.
Animalele cind mor pleaca intr-o lume care ca si cind nu au murit happy

Lumea Animalutelor happy

| Summer Memories a răspuns:

Animalutele merg in rai, pentru ca ele nu pacatuiescbatting eyelashes

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Sper ca in Rai...
Toate animalele merita asta. Mi-ar placea ca purcelusul meu de guineea sa ajunga in Rai, e ca un copil pentru mine...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In rai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au suflettt~~! totul are suflet! altfel nu ar fi capabila viata, sufletul este acea putere divina care sta la baza vietii, viata care este prima minune a lumii zic eu, nu stiu daca stiti, Japonezul Emotto a descoperit ca si apa are constiinta cititi pe blogul meu (ad_dumbry_22@yahoo.com pentru a nu face publicitate vi-l dau pe yahoo ) Dupa parerea mea diferenta intre animal si om este ca ficare specie, om, caine, vierme, suntem la fel doar ca mergem pe o alta lungime de unda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele nu au suflet! Sufletul este intelect, sentiment si vointa.Cu intelectul gandim, cu sentimentul ne indragostim, plangem, iar cu vointa luam decizii sa facem ce dorim.Toate aceste lucruri tin de ratiune.Animalele au doar instincte, nu au ratiune, ele gandesc instinctual, nu au capacitatea de a rationa.Cand un animal se bucura, el se bucura instinctual.Animalele au doar duh de viata, in schimb omul are si duh de viata si suflet. Ceea ce omul respira, la fel ca si animalul, se numeste duh de viata, iar capacitatea de a rationa(a sta de vorba cu cineva, a-l invata ceva...)se numeste suflet.Biblia spune caci omului i-a fost suflat pe nari suflare de viata si astfel omul a devenit un suflet viu(Geneza 2:7), iar la animale D-zeu a zis, adica au fost facute prin Cuvant(Geneza 1:20, Psalmi 33:9). Animalele au numai duh de viata!