| romanu_4869 a întrebat:

As avea si eu o intrebare si sper ca exista cineva care m-ar putea ajuta. Deci, cum ziceam, in zonele in care se formeaza trufele (ciupercile, nu ciocolata) mai cresc si alte tipuri de ciuperci (hribi, galbiori). Mersi anticipat

4 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Trufa creste doar in zona cu stejari sau migdali.Fiind un parazit, creste si se hraneste din seva radacinilor acestor pomi.Ma refer strict la zona mediteraneana,nu cunosc zonele din Romania in care creste trufa. Hribii sau manatarcile(boletus edulis) cresc si ele deasemeni in padurile de stejar.Din cunostintele mele culinare pot spune ca in Romania trufa nu are o calitate gastronomica deosebita, este folosita cea din Italia, Spania sau Franta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pot creste si hribi sau galbiori. Trufele se gasesc in padurile de stejar, sau in alunisuri. Pentru cele care se gasesc in Romania, poti citi aici http://www.trufe.ro/trufe-in-romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Video bonus! http://www.trufa.ro/video_2.php

| 7lucian8 a răspuns:

Trufele sint acele care se formeaza in pamint si sint scumpe.nu te poti lua dupa reperul ca ca daca se fac ciupercii in aceea zona sint,, trufee,, iti trebuie un caine instruit ca sa le caute.