| TicTacUser a întrebat:

As vrea sa ma ajutati pas cu pas. Am un Windows XP Professional SP3 in calculator.si vreau sa il fac pe un cd. dar sa fie bootabil.va rog sa imi spuneti pas cu pas ce trebuie sa fac.si ce programe imi trebuie pentru a face cd`ul bootabil cu windows`ul precizat... dau funda si voturi.

3 răspunsuri:
| Adrian1997 a răspuns:

Iti trebuie in prima oara imaginea (.iso preferabil ) cu windows XP SP3, apoi sa ai instalat Nero si arzi CD ul ca si imagine.Mai ai si varianta a 2 a sa iti faci rost de un cd bootabil cu windows XP SP3 si tot cu Nero dai CD copy.

| ina25bin a răspuns:

In primul rand descarca programul nlite de aici...

http://home.midmaine.com/~nlite/nlite/nLite-1.4.9.1.installer.exe

Apoi cauta un cd cu un windows xp in general iti trebuie fisierul i386. Lanseaza programul nlite si urmeaza pasii care ti-i cere programul.La sfarsit apesi pe butonul creaza iso, dupa care foloseste un program gen nero sau alcohool120 sau oricare altul pre a scrie imaginea pe un cd.Asa vei avea un cd personalizat cu windows, bootabil, si mai ales automatizat.AIi posibilitatea de a introduce driverele specifice calculatorului tau,service-pack-uri,teme, diferite setari-limba/regiune/numepc, etc.Cu putin efort sunt sigur ca vei reusi.
be happy

| danny_1954 a răspuns:

Deci ca un cd sa fie boot-abil trebuie ca din bios sa schimbi hardul care boot-eaza
http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=297 sper sa te ajute fundita daca da;;)