| DanutzzaMaria99 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un animalut. Stau la apartament si mama nu ma lasa sa-mi iau caine sau pisica. Pana acum am avut multi hamsteri: pititci, roborowski, gerbili si sincer m-am plictisit de ei si nu mai vreau. Ce as putea sa-mi iau? Funda si voot!

Răspuns Câştigător
| YoCookieMonster a răspuns:

Ai putea sa-ti cumperi o Chinchila,un iepure de casa,un porcusor de guineea,un papagal,bineinteles la fiecare specie de animal,ai de ales dintre niste rase big grin Eu ti-as sugera o chinchilla,ptc e dulce, nici prea mare, nici prea mica, nu face prea mare mizerie si o poti scoate din cusca sa te joci cu ea happy Iepurii sunt mai speriosi la capitolul joaca, dar depinde de ce vrei tu.
Bafta :*

17 răspunsuri:
| trăncănici a răspuns:

Nu te sfătuiesc să te încurci cu căţei-pisicuţe dacă te plictiseşti repede de un animal de companie! Animalele de companie fac parte din familie! De părinţi nu te-ai plictisit?

| DanutzzaMaria99 explică (pentru trăncănici):

M-am plictisit de hamsteri pentru ca am avut 5 ani la rand. Acum vreau si alte animale si asteptam sa-mi dati voi niste idei happy

| trăncănici a răspuns:

Userul BiLoIoS1 are o salamandră de vînzare.

| pwp a răspuns:

Ce zici de un papagal happy?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele nu sint papusi. Daca tu te plictisesti repede de ele, mai bine nu le mai chinui.

| DanutzzaMaria99 explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca m-am plictisit de hamsteri am avut 5 ani la rand hamsteri si vreau si alte animale in afara de ei. happy

| YoCookieMonster a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimanui nu-i place sa aiba mereu aceeasi specie de animal.winking Adica mie nu mi-ar placea[zic de caini] sa-mi iau numai rasa Golden Retriever big grin Diversifica si ea big grin Probabil ca hamsterului nu-i pria in casa, si face zgomot si mizerie.
hamsterii nu traiesc mult, asa ca probabil a suferit mult dupa hamsterii ei, si nu mai vrea sa retraiasca momentul.
Nu mai trancani aiureawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru YoCookieMonster):

Ce ar fi daca si parintii tai s-ar plictisi de tine? Vad ca faci destul zgomot, pretentii mari ai... asa ca, ar cam trebui sa te schimbe. La caracter ma refer.

| YoCookieMonster a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba ai tu cu mine? Mai bine ai raspunde la intrebarewinking Si cu siguranta ea nu mai are hamsteri, de aceea vrea alta specie de animal, sa te vad pe tine cum inunzi casa cu zeci de caini, vedem, iti mai convine?!

Răspuns utilizator avertizat
| Konan13 a răspuns:

POate un perus happy daca te porti frumos cu ei vor ajunge sa-ti urce pa umar si poate sa vorbeasca! big grin

| trăncănici a răspuns (pentru Konan13):

Aşa e! Am avut şi eu, le trebuie căldură iarna şi să nu-i laşi singuri.Chiar vorbesc! E mişto să le pui colivia lîngă tv, fereastră, sau la intrare, că înregistrează tot.Varsă tot! Sunt fericiţi cînd îi scoţi din colivie şi îi laşi liberi prin casă, vin pe umăr şi raportează ce-a mai copiat între timp!

| NaRuTo55Nr1 a răspuns:

Daca vrei poti sa-ti cumperi o broasca testoasa. Sunt micute, nu fac zgomot, nu trebuie plimbate si necesita o ingrijire minima. De la magazinele de specialitate poti cumpara un terariu pentru intretinerea broscutelor sau poti tu sa confectionezi unul conform preferintelor tale.

La cumpararea unei broaste testoase, e bine sa stii cum sa identifici un exemplar sanatos. Astfel, trebuie sa fie vioaie, usor sperioasa si neincrezatoare in cei din jur. Cand este luata in mana, dupa o scurta faza de retragere in carapace, broasca revine si isi misca membrele in gol, cu miscari vioaie de pedalare. Pielea broastelor testoase trebuie sa fie neteda, lucioasa, bine intinsa, fara rani sau cicatrice, sa aiba ochii vioi, mari, expresivi, iar cavitatile nazale sa fie bine deschise. Temperatura optima cresterii broastelor testoase este intre 28 si 30oC, iar cea critica - intre 38 si 42oC. ntretinerea broscutei
In primul rand, spatiul pe care i-l pui la dispozitie trebuie sa-i asigure un minim confort, in care sa se poata deplasa pentru a-si activa circulatia (sa-si asigure o temperatura corespunzatoare) si sa poata inota dupa voie.

In amenajarea unui terariu, recomand folosirea unui acvariu, care va avea un substrat de nisip amestecat cu pamant, in care va fi amplasat un mic bazin cu apa. Intr-un colt, sunt necesare cateva pietre si un butuc de lemn, pe care broastele sa se catere, iar un alt colt sa fie verde, cu diverse plante exotice. Asigurarea luminii se va face cu ajutorul unui tub fluorescent (sa arda circa noua ore pe zi), iar caldura va fi asigurata de un bec dublat de o lampa cu infrarosii.

Acvaterariul se amenajeaza pentru broastele testoase de apa (o treime e spatiu terestru si 70% - spatiu acvatic. Trecerea de la apa la partea terestra trebuie facuta printr-o panta lina. Fundul acvariului e tapetat cu nisip, in care se pun diverse plante ornamentale.

Temperatura apei (asigurata de un incalzitor) sa fie intre 23 si 26oC. Mai trebuie sa ai si un filtru de apa, insa apa trebuie reimprospatata totusi dupa doua-trei saptamani. Hranirea broastelor testoase
Hranirea broastelor testoase carnivore
Drept etalon voi lua broasca testoasa de Florida sau cea cu tample rosii, fiind cea mai raspandita in randul teraristilor. In magazinele de specialitate exista hrana granulata pentru testoase, asemanatoare cu cea folosita pentru caini si pisici. Ratia administrata testoaselor carnivore va include in mod obligatoriu carne provenita de la diverse animale domestice, cu exceptia celei de porc, care este greu digerabila. Alimentele care sunt mai fragede se pot administra ca atare, iar cele mai dure i se vor da tocate sau taiate in bucati mai mici.

Hranirea broastelor testoase omnivore
Broastele testoase terestre se hranesc mai des, comparativ cu cele acvatice. Hrana acestora consta in diverse varietati de legume, fructe (cirese, visine, zmeura, fragi, struguri), banane, pere si bucati foarte, foarte mici de carne.

| StmHere a răspuns:

De ce nu-ti iei o șopârla? E foarte drăguță, se imprieteneste ușor, nu musca, nu latră, nu lasă par și nu e ceva asa de extravagant ca un șarpe sau cine știe ce păianjen cu cruce. In plus iți vei surprinde (plăcut speram) prietenii. Tu la ce te-ai gândit? Bafta!