| Predat0r a întrebat:

As vrea sa-mi fac un acvariu mic ( un bol cam de 15cm(h) si diametru de 20 cm) si as vrea ce mi-ar trebui (in afara de acvariu pe care il am), adica ce peste/pesti si ce mai trebuie. M-ar interesa si cat costa un peste de acvariu?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Ornamente(scoici, pietricele), plante de acvariu (poti lua si de plastic pentru ca pe celelalte le mananca, dar exista si cele ce nu le plac )un incalzitor cu termostat, filtru si pompa, care trebuie sa fie scufundate in apa (te documentezi ce si cum).
Iar ce pesti vrei, e bine sa te duci sa cumperi si sa intrebi acolo vanzatorul cati trebuie sa cumperi pentru spatiul ce il ai, ce specii trebuie tinute impreuna si care nu, si sa nu uiti sa le iei si papica din care le dai de 2 ori pe zi, nu f mult. Ai grija ca acvariul trebuie curatat apa schimbata la ceva timp. informeaza-te! Bafta! :*

4 răspunsuri:
| ღAnonimღ a răspuns:

De la 6 la 15 lei costaa un peste. depinde de marime, gasim la petshop. dar sa stii ca se curata greu...

| Kitta a răspuns:

Hello c:
Sa inteleg ca deja ai acvariu.De obicei, aceste acvarii tip,, bol" sunt pentru pesti de apa dulce.Sunt sigura ca ai mai vazut prin filme sau reclame acei pestisori aurii...Alegerea tipica, ce pot spune.Desi intr-adevar poti opta pentru un astfel de caras(Carasus Auratus), asa zisa investitie te-ar costa destul de mult, deoarece un caras de dimensiuni medii-mari poate ajunge si pana la 50-70 de lei.Plus ca este un peste nu prea curat,asa ca va trebui sa cureti dupa el cam odata pe saptamana daca nu vrei sa miroasa a balta.
Totusi, daca vrei sa "iesi din tipare", ti-as recomanda un Beta(Betta Splendes) sau peste luptator.Sunt niste pesti superbi,dar ai grija sa nu iti iei decat unul,deoarece,reputatia lor de pesti luptatori e adevarata, masculii luptandu-se pana la moarte, atat intre ei cat si cu femelele in afara sezonului de imperechere.Un asemenea peste costa in jur de 20 de lei.
Poti opta si pentru un scalar daca doresti.
Indiferent de peste,acvariului ii vor trebui pietre/nisip decorativ, planta/e(ori de plastic, ori adevarata) si...cam atat,deoarece la un acvariu de dimensiuni mici, filtrul nu e necesar, curatenia fiind relativ usoara.

Sper ca te-am ajutat.Bafta!
~Kitta

| niku93 a răspuns:

De ce un bol cand poti sa ai un acvariu ca persoana din linkul de mai jos(acu...e cam greu sa ajungi unde a ajuns el din prima incercare dar nu imposibil)
http://forum.acvarist.ro/showthread.php? 31175-Dennerle-Nano-Cube-20l/page4
daca ti se pare interesant,in hornbach gasesti asemenea acvarii complet echipate,tu doar sa cumperi plantele(naturale), o buturuga(decor natural) si pesti sau creveti(sau aman2, dar trebuie sa fii foarte atent). un astfel de acvariu costa 400ron.in acvaristica cat bagi, atat primesti, adica nu-i chiar asa ieftina.bolul nu este chiar asa de bun pentru vietuitoare datorita faptului ca este in forma de sfera si asta nu e chiar ok pentru ele.

| AmyClau a răspuns:

Eu am acvariu si am pietre,alge artificiale (de ornament), aparat care filtreaza apa (asta e mai mult pentru acvariile mici ). Dar trebuie sa ai pietre si, daca vrei, alge artificiale (pentru a se vedea frumos). Si un peste nu costa prea scump.In jur de 2 lei. Depinde ce peste. Dar daca ajungi la magazin, intrebi si tu! Succes! happy