| JokErULl a întrebat:

Ati vazut pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=zz-Lupbn7mc asta? Deci daca stie cineva de unde se face curent electric in asa fel de a aprinde un bec sa-mi eplicati si mie.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cine ar mai plăti curentul electric dacă ar exista aşa ceva.
O mică păcăleală.

| JokErULl explică (pentru Arthur):

Pai mie mai mia isit odata dar nu mai stiu cum am facutsad

| Arthur a răspuns (pentru JokErULl):

Am ani buni de electronică în spate dar să alimentezi becul cu incandescenţă de 220 V de la descărcările unui element piezo sincer nu am reuşit ( şi nici altcineva ). beculeţele cu descărcare în gaz pot da semne de viaţă, pot să licărească ( au un consum foarte mic şi tensiune de lucru mare ), dar alt tip de consumator ba.