| milosbum a întrebat:

Acum 4 zile mi-am luat un bichon maltez cu 1 vaccin si 2 deparazitari facute, iar ieri i-am facut si al doilea vaccin. Stau la curte, si ceea ce vreau sa stiu e daca e ceva gresit in faptul ca l-am scos afara ca sa-si faca nevoile (nu mai am alte animale in curte). Am tot citit pe site-uri si am inteles ca pana schema de vaccinare nu e completa, nu pot sa-l scot deloc, dar asta ar insemna sa-l tin in casa pana in septembrie. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Înseamnă că i s-a făcut vaccinul de bază/antirabicul. E bine!
Nu se întâmplă nimic, chiar dacă l-ai scos afară (ar trebui să fie prea ghinionist ca să pățească ceva!).
Dacă l-ai fi întrebat pe veterinar, ți-ar fi spus că vaccinul își face "efectul" abia după 6-7 zile, nu imediat. De aceea, atunci când te duci cu câinele să i se facă vaccinul anual, e de preferat să-l duci cu o săptămână mai repede de la data ultimului vaccin, care a fost notată în carnetul lui de sănătate.
Dacă în 25 iunie 2018 i s-a făcut ultimul vaccin, în 2019 ar fi bine să-l duci la vaccinat în jurul datei de 18-19 iunie.
Iar înainte de vaccin cu 7 zile, tb să-i dai pastiluța/antiparazitarul intern.
PS. NU uita, când cățelul e bolnav, NU se vaccinează. Mai întâi, se tratează.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce vaccin i s-a făcut? În general, după 7 zile de la vaccinare, câinele are imunitate.

| milosbum explică (pentru floresdemayo):

Biocan P a fost primul vaccin facut de crescător. L.am scos si inainte si dupa ce i.am facut nobivac puppy dp

| floresdemayo a răspuns (pentru milosbum):

Înseamnă că i s-a făcut vaccinul de bază/antirabicul. E bine!
Nu se întâmplă nimic, chiar dacă l-ai scos afară (ar trebui să fie prea ghinionist ca să pățească ceva!).
Dacă l-ai fi întrebat pe veterinar, ți-ar fi spus că vaccinul își face "efectul" abia după 6-7 zile, nu imediat. De aceea, atunci când te duci cu câinele să i se facă vaccinul anual, e de preferat să-l duci cu o săptămână mai repede de la data ultimului vaccin, care a fost notată în carnetul lui de sănătate.
Dacă în 25 iunie 2018 i s-a făcut ultimul vaccin, în 2019 ar fi bine să-l duci la vaccinat în jurul datei de 18-19 iunie.
Iar înainte de vaccin cu 7 zile, tb să-i dai pastiluța/antiparazitarul intern.
PS. NU uita, când cățelul e bolnav, NU se vaccinează. Mai întâi, se tratează.

| Diavolo18 a răspuns:

Salut. Eu am un golden retriever si l-am scos afara dupa primul vaccin si nu am avut probleme cu el. Acum are 1 an. Incerci sa nu-l scoti cand este frig sau foarte cald mai ales cand este mic.

| milosbum explică (pentru Diavolo18):

Direct dupa primul vaccin? Sau ai asteptat 7 zile?

| LinaMadaL a răspuns:

Faptul ca l-ai scos in curte nu are nimic. Idee e sa nu-l scoti pe strada unde poate sa intre in contact cu animale bolnave etc

| floresdemayo a răspuns (pentru LinaMadaL):

Da, e-adevărat, pe de o parte. Dar dacă vorbim de bolile virale (adeseori, mortale)? Virusul poate pătrunde în organism pe cale respiratorie... sad