Întrebare recomandată | StefanGhita a întrebat:

am 14 ani si m-ar interesa un job: plimbator de caini as dori sa aflu cam de la ce suma pana la ce suma de bani se plateste momentan sunt la scoala si m-ar interesa pentru vacanta ca acum nu am timp ca trebuie sa invat pentru evaluarea natiunala va rog dati raspunsuri

9 răspunsuri:
| JulyStorm a răspuns:

Alt cretin care are probabil vreun tomberonez corcit cu Pit Bull (nu stie nici sa-i scrie numele corect) si se baga in seama doar ca sa nu taca. Daca prin absurd pune un Pit Bull gura pe un alt caine, ii poti baga linistit mana in gura, ca n-o sa te muste pe tine. Sunt caini fara agresivitate la om. Daca dobitocul de mai sus o fi crecut vreo javra care ataca oameni, inseamna ca e rau cu capul si-ar trebui eutanasiata. Si javra, si stapanul!
Anyway, da si tu un anunt la ziar sau pe internet. Sunt multi oameni care au caini si le lipseste timpul necesar pentru a-i plimba. Daca esti serios si ai grija de animalutele lor, te vor recomanda si altora, si banutii vor veni mult mai usor.
Succes!

| PiTbuLuL a răspuns (pentru JulyStorm):

Madalina daca zici tu ca pitbulu nu ataca la om hai baga ma mana la a meu sa vedem te ataca sau numa se uita?

| JulyStorm a răspuns (pentru PiTbuLuL):

Cainele este exact ca stapanul. Daca vrei sa faci din Pit Bull un caine agresiv la om, pana la urma vei reusi, pentru ca sunt caini loiali care ar face orice sa isi multumesca stapanul.
Dar eu vorbesc de rasa la modul general. Nu sunt caini agresivi la om, mai ales din senin. Gandeste-te ca in trecut stapanii stateau cu ei in groapa in timpul luptei si nu erau muscati. Si orice caine ar fi prezentat orice urma de agresivitate la om era impuscat.
Ai grija de cainele ala si nu iesi cu el fara botnita, ca poti infunda puscaria din cauza lui.

| PiTbuLuL a răspuns (pentru JulyStorm):

Da cu botnita si cu lant de ala gros rau am incercat multe lanturi da le rupea cand tragea eu l-am facut agresiv pentru ca sa apere curtea si rottweileru la fel sa fi de paza ca-ci n-am vrut caini de casa care atunci cand vine cineva si mil fure si pe el.

| JulyStorm a răspuns (pentru PiTbuLuL):

Nu inteleg de ce aleg unii oameni pentru paza un caine bland, care este destinat unei familii. Iti mai puteai lua inca un rott. Sau un ciobanesc german, caini care fac paza instinctiv. Aia musca si dau drumul, nu e nici o problema. Clar au si ei capacitate de a produce daune zdravene, dar cand un Pit Bull a inchis falcile pe mana sau piciorul tau, nu scapi fara niste oase rupte si eventual un muschi smuls. Si mitul cu "li se blocheaza falcile" e o aberatie. Sunt doar incapatani si tin priza.
Ce crezi ca ti s-ar intampla tie in cazul in care ti-ai scapa Pit-ul de sub control? Iti zic eu... intre 2 si 5 ani inchisoare si o amenda de pana la 2000 lei.

| PiTbuLuL a răspuns (pentru JulyStorm):

Eu stiu ce zici cu falcile da pentru ca am o roata de la masina si sare in ea si se prinde si nu isi da drumu ori ii dau o carpa groasa si il invart si nu-si da drumu sunt niste caini foarte puternici dc crezi ca l-am luat il tin pentru paza si il iubesc foarte mult si rottweiler sunt cei mai buni prieteni ai mei.Si sa stii daca un caine nu conteaza ce rasa a muscat un om la el proprietate nu va fi sanctionat cu nimic din cauza ca a fost pe proprietate lui.

| PiTbuLuL a răspuns:

Eu nu iti recomand aceasta slujba. Oricum se plateste cam asa 20-30 lei pe zi asa am auzit ca si un amic de aici din sat plimba caini de aia mici.Nu ti-o recomand ca-ci trebuie sa ai grija de acesti caini mai ales daca sunt de rasa si scumpi.Sa zicem ca atunci cand te plimbi te intalnesti cu unu cu un pitbul si sare la catel tu ce faci ca nu cred ca te bagi peste un pitbul crede-ma nu incerca ca-ti va smulge mana.Eu am un pitbul si un rottweiler si am incercat sa vad daca poate sa-i plimbe.A avut noroc ca au avut botnita ca tot il rupeau direct in el au sarit cu ghearele i-au rupt oleaca din haine.Trebuie sa ai grija oricum succes!

Răspuns utilizator avertizat
| kazmir a răspuns:

@MaRiaSmilee, daca mai prinzi tiganul, sa dai cu clor pe el )
@OP, meseria asta se merita daca iti alegi clienti din cartiere selecte precum cartierul francez de exemplu, nu orice adunare de blocuri. Am mai vazut pe cineva spunand ca el facea asta la el in sat. NU te apuca sa faci asta daca esti de la tara.
Oamenii platesc in jur de 4-7 lei pentru 2-3 plimbari pe zi. Daca iti aduni 10 clienti, iti strangi bani de caiete