| pufosheniedebraila a întrebat:

am 2 hamsteri (fata si baiat). cam in cat timp o sa faca puisori?

Răspuns Câştigător
| Ovidiuflorentin a răspuns:

Hamsterii sirieni sunt apti pentru reproducere la 2-3 luni, hamsterii pitici la 4-6 saptamani. O femela mai tanara se poate imperechea cu un mascul mai varstnic, dar nu se recomanda invers, adica o femela mai varstnica nu trebuie imperecheata cu un mascul mai tanar. Hamsterul sirian:

Pubertate: 4-5 saptamani
Varsta optima pentru prima imperechere:
masculi: 10-12 saptamani
femele: 16-20 saptamani
Ciclu estral: O data la 3-4 zile
Perioada gestatie: 16-18 days
Numar de pui: 1-18 (media: 8)
Varsta intarcarii: 3-4 saptamani
Hamsterul pitic:

Pubertate: 4-5 saptamani
Varsta optima pentru prima imperechere: 4-5 saptamani
Perioada gestatie: 18-21 zile
Numar de pui: 1-14 (media: 4)
Varsta intarcarii: 3-4 saptamani

2 răspunsuri:
| catalin188 a răspuns:

Perioda de gestatie la hamster 2 saptamani
dar ai tai pot sa faca peste 2 saptamani 2 luni 2 ani sau niciodata

| sylarz a răspuns:

Intreaba o pe mata in cat timp ai iesit tu tongue si ai raspunsu rolling on the floor funda big grin?