| anonim_4396 a întrebat:

Buna:* am 2 perusi (fata si baiat) si astazi le-am cumparat o "casuta" in care sa depuna ouale etc...stii voi la ce ma refertongue.Acum intrebarea mea este, cum o sa se duca femela acolo? adica nu stiu spuneti. mi si mie tot despre imperecherea perusilor din "experienta" voastra.Ms:* Dau funda la cel mai folositor raspuns:*

Răspuns Câştigător
| Nicole a răspuns:

Buna.
O sa vezi ca femela o sa bage capul in colivie si va privi, apoi va intra in interior si isi vai face un culcus comod (pune-le bucatele de lemn care se folosesc pentru hamsteri). Dupa aia se va oua.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| DenysaLove a răspuns:

Ok am inteles asta, dar cum se invata fata sa intre in cuib? confused ca acum doar sta pe el straight face

| Eeu a răspuns:

Pai. trebuie sa faci o gaura in casuta. pe unde sa intre papagalii.si trebuie atasata la colivie. iar in locul unde este gaura din casuta trebuie sa tai si gratiile alea de la colivie. big grin.

Am avut si eu pereche de perusi. inca mai am da` nu se prea inteleg. in fine. big grin

Deci femela isi va pune ouale in casuta aia. isi aranjeaza ea locu`. o ajuta si masculu` bineinteles. big grin. si sta pe oua. timp de ceva zile.

Dupa ce au iesit puii din ou. femela ii va ingriji si asa mai departe. intelegi tu. big grin.

Da nu ai voie sa pui mana pe ei pana nu cresc mai mari. ca ii omoara daca simte alt miros decat al iei. big grin

Si daca scoate puii pe rand. adica la diferenta de vreo` saptamana sa zic. trebuie sa muti puiu` mai mare intr-o alta colivie, pentru ca daca nu il omoara pe cei mai mici. big grin

Sper sa-ti fie de folos. big grin

:*