| Mee2564 a întrebat:

Am adoptat de la un adapost de caini o catelusa in jur de vreo 2-3 luni. Am luat-o de acolo cu paduchi, dar am zis ca nu e problema se trateaza. Doamna doctor de acolo a fost foarte draguta si m.a trimis la ea la cabint ca sa imi dea o solutie sa ii fac baie tac-tik si niste picaturi pentru ceafa. I.am facut deparazitare interna si externa, totul bine. Mai ramasese paduchi de rezolvat. Ii facusem doua spalari ( trebuie una la saptamana si atunci ii dau si cu acea solutii) si tot nu i-a trecut. In prima saptamana scapase de paduchi adica asa parea, dar avea niste cojite gen matreata prin blana. Am fost i.am facut si primul vaccin acum o saptamana si doctorita mi-a zis ca e normal ca are pielea uscata ca acei paduchi care au stat acolo a deshidrata..nu mai stiu dar ceva in genu a zis. A mai trecut o sapatama si am facut a2a baie. Dupa cateva zile vad ca ia.r avea cojite de alea si parca si oua de paduchi. Am fost i.ar la control cu ea. Mi.a mai dat niste solutie de aia sa ii fac baie si cam atat si mi-a zis ca mai arecativa paduchi. Ok. Acum 2 zile mi se pare ca vad o zona fara par in jurul guri lateral in forma de cerc si ies 2 fire mari din ea si e ca o galma.( cred ca.s mustati ceva) si mi se parea ca si in jurul ochilor s-a mai rarit parul. Ieri i.am luat sampon antiparazitar max biocide si zgarda. Menționez ca se si scarpina. I.am facut baita aseara. Azi mi se parea ca a pierdut mai mult par din jurul ochilor. Am citit pe net si ma ia groaza ca scrie o multime de boli ce pot face catei si muri. Chiar m.am atasat mult de ea si nu vreau sa pateasca nimic. Ii dau mancare purina friskies junior. Chiar mi.ar fii de folos un sfat sau vreo idee

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Catelusul din păcate l ai luat bolnav, doctorita aceea in loc sa rezolve problema te minte, si ea si a dat seama ca e o problemă cu cîinele, dar a preferat sa nu i ti zica adevarul, de dragul banilor, ca asa daca ti ar fi zis sec, "dragă nu merită investitia in cîinele ăsta ca oricum va murii", te deprima tare, asa a preferat sa te mintă"frumos", ca stie ca tu mereu mergi la ea la consultatii, si îi mai intră bănuți.

| Mee2564 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Doctorita asta e si cea de la adapost. Are cabinetul ei privat. Si de la bun inceput mi-a zis de paduchi, dar a zis ca se trateaza. Si toate consulatiile si solutia aceea mi le.a dat gratis. Doar vaccinul l.am platit. Si daca face ore la adapost si aresi cabinetul ei am zis ca trebuie sa fie ceva de capul ei. Adica nu a avut cum sa ma insele

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai caută alte păreri la alti medici veterinari nu tot la aia, că aia e smecheră și hoață.

| SueZz a răspuns:

Salut,

Nu sunt eu un expert, dar iti recomand sa o tunzi la 0, doar in felul asta vad cum ai putea rezolva aceasta situatie, daca o luam logic, paduchii stau in par, daca nu mai au par automat dispar. Succes.

| Mee2564 explică (pentru SueZz):

Mulțumesc. Dar nu stiu daca e indicat mai ales in cazul cateilor ca e frig si e si micuta. Nu stiu in cat timp iar creste la loc

| SueZz a răspuns (pentru Mee2564):

Este frig, dar in casa nu cred ca ar avea probleme, iar afara, ii poti cumpara o haina speciala pentru caini.