| gabriela_6078 a întrebat:

Am de cateva zile un catelus Teckel de 7 saptamani, dar...roade tot ce prinde.De la sosete, pantofi, hainute pana la picioarele mele.Nu stiu ce sa ii mai fac, trebuie sa il dezvat.Stiu ca e mic si e poate din cauza faptului ca ii cresc dintii, dar trebuie sa il dezobinsuiesc cumva.In plus, stie cineva daca ii pot face baie acum (dfiin pui)? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| bestia a răspuns:

La magazinele specializate gasesti oase pentru caini, umplute cu tot felul de sortimente de carne, de diferite marimi, forme, etc.Alta varianta ar fi sa ii iei o pereche de botosei pentru copii, cu care sa se joace in voie.Ai voie sa ii faci baie, dar doar daca folosesti un sampon special, care sa nu ii irite pielea.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pana la un an este ca un copil mic care baga in gura tot ce gaseste! Si, din pacate chiar daca ii iei oase sau jucarii, tot papucii si lucrurile tale sunt mai bune. Dupa ce incepe sa nu mai copilareasca, poti incepe si dresajul cu el.Ma mir ca nu face pipi prin casa!

| Anca a răspuns:

NU se face baie cateilor pana la 3 luni.
Dupa vaccinul de la 3 luni ii poti face baie!
Pana atunci stai potolita.
Referitor la prostul obicei de a roade. E tipic cateilor de varsta lui.
Apeleaza la jucarii speciale, incearca sa nu-l lasi f mult timp singur in casa ( deoarece cainii incep sa roada din plictiseala si pentru ca se simt singuri. Asta daca nu e ceva f interesant de ros.).
Incearca in acelasi timp sa-i consumi energia. Scoate-l des afara, la alergat.

| Anca a răspuns:

Ah.si ceartaºl happy
Dar nuºl bate!
Oferaºi o jucarie pe care o poate roade in voie si laudaºl cand roade ce trebuie.
Cand roade papuci, haine si lucruri pe care le poate distruge - cearta-l.

| anuska a răspuns:

Daca are peste o luna ii poti face baie linistita si nu nu il poti dezvata de ros lucruri dar incearca sa ii faci rost de o mingiuta sau de ceva plastic, o jucarie asa va crede ca e mai interesantabig grin

| Aviiana a răspuns:

Du-te la magazine speciale pentru caini.Acolo gasesti aproape orice.Cat despre baie nu ma pricep.

| lucica99 a răspuns:

Eu stiu ca sunt diferite jukarii speciale pentru ros(asemanatoare cu cele pentru bebelushi pentru dinti si masele). Daca nu gasesti, incearca si confectioneaza singura...