| anonymous09 a întrebat:

am de facut pentru scoala o pictua cu tema,, un peisaj de vara " si nu prea stiu ce sa pictez. m-am uitat si pe google si nu prea sunt imagini de pictat. daca aveti imagini sau idei va rog sa imi spuneti big grin.

Răspuns Câştigător
| alin334 a răspuns:

Da, pe mine la pescuit langa un copac inflorit, si un soare care se reflecta in apahappy

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Sower.jpg

Van Gogh picteaza foarte frumos peisaje (mai ales de vara, chiar intr-o scrisoare catre fratele sau spunea ca anotimpul lui preferat era vara).

O sa impresionezi cu tablou' asta, crede-ma. Tre' doar sa stii sa obtii nuantele acelea si trebuie' sa ai un pic de rabdare.

De exemplu cerul e un galben mai pal. Combina galbenul cu alb, iar pamantul e format in linii mari din violet cu alb si ocru (un fel de galben mai inchis). Poti sa pui si alte culori la pamant.

Iar lanul ala ce desparte pamantul de cer e ocru cu ptin negru in partea stanga.

Ala de praseste poti sa=l faci in negru ca sa ai contrast, iar pielea o faci portcoalie.

Daca nu-ti place asta mai cauta aici: http://commons.wikimedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh.

| ThinkPink_8731 a răspuns:

Eu cred ca ar fi interesant sa pictezi ceva simplu dar sa te ocupi bine de detalii. De exemplu sa pictezi un pom fructifer si sa te ocupi de fiecare fruct cum poti tu mai bine si sa faci pe jos flori si fructe pictate si sa ai grija de umbre. Eu una asta as picta.

| masterulyo a răspuns:

Cred ca aici pot sa te ajut stiu sa pictez iti fac eu si til trimit pe mess mai departe te descurci