| Gshjbd372 a întrebat:

Buna, am nevoie urgent de ajutorul vostru, am un catel aparut acum pe 8 mai si acum in prezent tremura si smiorcaie, nu stiu ce sa fac. Alteori, catelusul pune capul, fruntea pe pamant si smiorcaie. Azi dimineata a inceput sa smiorcaie si mai tare si nu prea a mancat. Am observat ceva diferit la ochii lui. Un ochi nu mai e simetric cu celalalt. Frumos am luat un betisor si il apropiam de primul ochi si clipea, dar cu celalalt ochi nu clipea, il apropiam foarte mult pe la coltul celui de-al doilea ochi si nu clipea. Nu poate sa mearga normal, merge ce merge si dupa tremura si cade. Ce pot sa fac in cazul asta? Nu il mai vad voios cum era inainte. Nici un veterinar nu-i prin apropiere... ::{{

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Are ceva tenia giardia trichineloză se rezolvă mergi cu el la un cabinet de medicină veterinară mai serios gen clinică unde să ii poata face șî analize o sa ii facă un examen coproparazitologic
unde o să se confirme că are tenia
apoi o să ii dea o pastiluță acum si una peste 2 săptămâni

La fel si toți cei ce au intrat in contact cu el tu copii... toată lumea care a intrat in contact cu el.
Acea pastiluță omoara si giardia si scabia si limbrici de toate felurile așa că este foarte folositoare că nici nu știi ce paraziți mai ai prin tine
Tu personal când ți-ai făcut ultima dată un examen coproparazitologic?
Sau iți faci si tu un examen coproparazitologic costă puțin și afli multe lucuri interesante
dacă ai ceva si in general cei ce au câini sunt infectați
sansele să nu fii infectat nici măcar cu giardia sunt extraordinar de mici.
Oricum se numeste test coproparazitologic
si examen coproparazitologic

Chiar merita

https://www.google.com/......ps?/search

https://ljslfkjs.cc/......wIdCHY3yc/

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Vezi ca poate iei viermi de la el.

| Gabriel2424 a răspuns:

Simptomele Jigodiei la caini
Jigodia are, de cele mai multe ori, manifestari multisistemice, ceea ce inseamna ca semnele sunt date din intreg corpul cainelui. Cele mai frecvente simptome sunt:

febra fluctuanta
secretii nazale
tuse
secretii oculare
diaree
voma
letargie
lipsa apetitului
Intr-o faza ulterioara a bolii, virusul ataca sistemul nervos al animalului si poate produce convulsii sau paralizie.

Alte simptome pe care stapanii le pot intalni:

dificultate la respiratie
ingrosarea pernutelor de la labe
ingrosarea nasului (a trufei

Du-te la veterinar, daca nu o sa moară.

| Sophieka a răspuns:

Du-te la un veterinar, unde o fi vreunul...Chiar atat de putin te duce capul?

Suna pe cineva sa te duca...Ce vrei sa facem noi?

| king5151 a răspuns:

Javra, asa ii zice bolii, si eu am avut un caine mai de mult cu boala asta si l-am vaccinat si dupa cateva zile si a revenit.