| DennyD13 a întrebat:

Am o broască țestoasă,dar nu știu câtă apă să-i pun în acvariu, este micuță! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Daca este mica ii ajung 15-20 cm de apa,in nici un caz mai putin! Dar cum ziceau colegii mei mai sus,are nevoie si de uscat,o mica insulita. Poti sa ii pui un pietroi mare care sa iasa usor din luciul apei. Daca sta numai in apa,temperatura corpului ei o sa o i-a razna, ele trebuiesc sa iasa si pe uscat pentru reglarea temperaturii si sinteza vitaminei D, plus ca lumina solara distruge microorganismele si parazitii de pe carapace cu ajutorul razelor ultraviolet. Daca este o testoasa din florida, sau tropicala ai grija sa aiba temperatura apei mai maricuta, pe la 20-26 grade! Si in incapere sa fie macar 20 grade sa nu faca soc termic cand iese pe uscat. Daca este o testoasa din tara noastra,luata din rau sau balta nu are nevoie de temperatura mare,cea normala este ok.Dar daca ai prins-o din balta sau rau, mai bine o eliberezi, sunt din ce in ce mai rare. Daca ai luat-o din pet ai grija de ea happy.Ca sursa de lumina la care sa stea poti folosi un bec special cu uv, sau un bec incandescent, cele fluorescente nu prea se incalzesc! Bafta multa si sa o faci mare!

3 răspunsuri:
| CeVorbestiMa a răspuns:

Nu am testoasa, dar banuiesc ca pana sa-i acopere picioarele

| Anonima240 a răspuns:

Pai ea sta atat pe uscat cat si in apa. Pune in acvariu ceva care sa depaseasca nivelul apei si pe care se poate catara.

| eeu619 a răspuns:

Are nevoie de apa dar si de un loc uscat, pune-i in apa o piatra sau ceva pe care sa se poata catara, nu uita....are nevoie de multa lumina