| ElenaDiana23 a întrebat:

Bună,am o cățelusă și are 3 luni, aș vrea să plec cu ea în vacanță în altă țară dar abia am terminat schema de vaccinare. Ce mi-ar trebuie să îi mai fac, ce vaccin? Si în afară de pasaport, ca să nu am probleme cu ea la aeroport.

4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Depinde de tara.
Vei gasi pe internet conditiile de transport animale in tara respectiva.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

In pricipiu la 3 luni ar fi trebuit sa fi terminat toate vaccinurile. Daca pleci in spatiul European ai nevoie de:
- sa treaca cel putin 21 de zile de la vaccinarea antirabica;
- pasaport;
- cainele sa fie microcipat si inregistrat in RECS;
- deparazitare interna si externa cu max 7 zile inainte de plecare;
- cu max 24 ore inainte de plecare ai nevoie de o viza de clinic sanatos, viza pe care ti-o pune medicul veterinar pe pasaport.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/pasaportul-la-caine/