| PittPitt a întrebat:

Am o foarte mare problema, pot spune chiar ca sunt disperat.De 11 luni sunt posesorul unui pitbull pana acum nu a fost agresiv nici cu oameni nici cu alti caini. Locuiesc intr-un cartier rau famat si seara trecuta pur si simplu niste "oameni cumsecade" pur si simplu au venit si mi-au luat cainele care era in lesa din mana si au plecat cu el.L-am recuperat avand prieteni care ii cunosteau pe acei oameni.Problema mea este ca pitbullul meu care se spune ca este o rasa agresiva nici macar nu s-a uitat inapoi dupa mine. Vreau neaparat sa il fac "mai agresiv" ca sa spun asa, puteti sa ma injurati cat vreti dar pur si simplu nu imi comvine sa imi ia cineva cainele in care credeti-ma ca am investit foarte mult si mai presus de toate m-am atasat enorm de el.Am luat in calcul dresajul pentru paza si protectie dar stau la distanta cam lunga de un centru de dresaj decent care nu imi lasa cainele cu sechele.

6 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Dresaj.

| viotedy a răspuns:

Dreseaza-l tu.imbraci un prieten cu un halat sau ceva de genul,tu tinandu-l in lesa,il asmuti inspre asa zisul strain, el fuge incet cainele capata incredere ca e cu tine, tu il indemni-ataca-ataca, strainul ii agita o carpa prin fata, daca trage de ea si se enerveaza-cainele-ii zici bravo.in vreo 10 zile invata sa atace la comanda.incearca.si cumpara-ti si tu un spray paralizant-asa sa fie-daca mai iesi seara sa-l ai la tine ca e sfant, pentru ce sa atenteze cineva la animalul tau?

| JulyStorm a răspuns:

Stai calm, asa a fost si a mea pana la vreun an jumate, moment in care a facut o intoarcere la 180 de grade.
Daca pana atunci se ducea la toata lumea, se juca cu toti si se lasa muscata fara sa riposteze, acum e un pic mai precauta, nu lasa pe nimeni sa se apropie de mine daca are vreun bat in mana, daca e beat sau daca e tigan. Cu tiganii nu stiu exact ce are, dar cand ii simte parca se transforma. Oh, si mai presus de toate a devenit f agresiva la alti caini. Se infige in orice javra i se pare ei ca s-a uitat stramb sau a avut tupeu sa ii tina piept.
Anul trecut i-a sarit direct la fata unuia care a atentat la poseta mea. Dobitocul nu a observat ca stateam aplecata peste caine si o fi considerat ca nu-mi statea bine poseta pe umar. laughing Bine ca mi s-au blocat mainile in zgarda ei si nu a apucat sa puna gura pe el, ca ma vedeati la stirile de la pro tv.
Anyway, ar trebui totusi sa fii ceva mai aspru cu cainele tau, nu mai lasa pe nimeni sa puna mana pe el (exceptie fac copiii - aia sunt bine-veniti oricand, iar rasa asta adora copiii la modul general). Daca se lasa mangaiat de straini, cearta-l. Nu da niciodata in el, altfel va ajunge un caine fricos.
Daca vrei sa-i stimulezi agresivitatea fata de alti caini (eu nu ti-as recomanda, din moment ce oricum sunt greu de acomodat cu alte animale) il poti pune sa traga la cauciuc impreuna cu un alt caine, sau chiar cu mai multi. Tineti-i in lesa, pentru ca daca au scapat cauciucul si sunt deja incinsi ai sanse sa se infiga unul in altul.
Pentru orice alta informatie iti stau la dispozitie.

| diabolykull a răspuns:

Frate, cum ti l-au luat din mana? La varsta asta trebuiau sa se vada niste semne ale agresivitati.
Incearca jocul cu carpa, enerveazal.Este socializat cu oamenii?

| PittPitt explică (pentru diabolykull):

Diabolycull vezi tu problema e ca si eu sunt surprins, cu carpa ma joc cu el de cand era mic, cand trage de ea maraie se vede ca se enerveaza dar cu oamenii pur si simplu nu are nici o treaba si da l-am socializat cu oamenii in ideea de a nu il musca pe primul om iesit in cale, dar vad ca nu prea am facut bine.

| Dyana14 a răspuns:

Poii de obicei ca sa faci caini mai agresimi nu ar trebui sa ii ti pe langa straini un timp, fiind ca el sar obisnui cu ei si nu ar mai sarii la ei ar fi obisnuit... La tara ca sa facii caini agresivi li se taie coada. nu stiu daca te-am ajutat... dar ti-am dat un sfat