| Pana_Ramona-Maria_1994 a întrebat:

Am o întrebare:
Eu am un caine bichon havanez (nu știu dacă am scris bine) problema e ca se scarpină mereu.L-am controlat să văd dacă are și nimic.Si mama la controlat dar nimic.Nu are nici bubițe sau ceva asemănător.Se scarpină din 2 în 2 minute!
Ce trebuie să fac ca sa nu se mai scarpine?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
A facut o alergie (de la mancare, de la samponul cu care il speli, de la o intepatura de puric, etc) si trebuie dus la veterinar pentru a se stie cauza dar si tratamentul adecvat in functie de varsta dar si de greutatea cainelui.

1 răspuns:
| kitykity a răspuns:

Cred ca a facut o alergie.
Caine de talie mica, cu corpul potrivit de robust, capul proportionat, botul destul de sub subtire, nasul negru, obrajii plati, craniul plat, fruntea putin ridicata: ochii destul de mari, de preferinta negri, usor migdalati, sunt foarte expresivi; urechile ascutite atarna pe langa cap formand un fald usor, putin ridicat. Trupul este mult mai lung decat inalt, pieptul adanc, spatele drept. Coada este ridicata, purtata in forma de crosa, garnisita cu par lung, matasos. Picioarele sunt drepte si uscate, labele destul de alungite. Parul neted, potrivit de moale, se prezinta in smocuri care tind sa se uneasca la extremitati.

Origine:
Nu este prea raspandit. Asupra originii sale nu se stie prea mult. Se presupune ca, cu mult timp in urma, cativa tarani au adus in Argentina caini de rasa boloneza care, incrucisati cu un mic Caniche, au dat nastere unui nou tip de bichon. Ajuns in Cuba acesta a luat numele de havanez. O alta ipoteza este ca Bichonul Havanez ar proveni dintr-un maltez adus in Antile de spanioli. In anumite tari, Bichonul Havanez este numit "Caine de matase din Havana".

Temperament:
Este un caine inteligent, vioi, gratios, atasat si credincios. Este cel mai popular caine din Havana.

Utilizare:
Excelent caine de apartament si insotire.

Standard:

Inaltime: mascul 28 - 32 cm; femela 28 - 32 cm
Greutate: mascul 4 - 6 kg; femela 4 - 6 kg
Culoarea parului: crem deschis sau inchis; gri sau alb cu pete din aceste culori; culoarea havanei; alb curat.
rintre numeroasele rase de caini existente, se pot enumera cateva cu predispozitie spre anumite afectiuni grave, unele chiar fatale. Din fericire, cand vorbim despre caini rasa Bichon – si avem in vedere aici toate varietatile – nu este cazul sa ii includem pe o astfel de „lista a condamnatilor". Cainii Bichon exceleaza printr-un bun nivel al sanatatii si asta contrar aparentei fizice care-i individualizeaza ca si caini mici, delicati si cu aspect fragil.

La capitolul predispozitii putem totusi sa precizam ca micutii caini rasa Bichon sunt expusi la diferite alergii, si avem in vedere aici alergiile pielii (cutanate). Aceasta trasatura este comuna celor mai multe rase de caini cu colorit standard alb (dintre varietatile de Bichon doar Bichon Havanez si unele exemplare de Coton de Tulear prezinta nuante sau pete pe fondul general alb). Afectiunile danturii sunt de asemenea prezente intr-un procent mai ridicat la cainii din rasa Bichon, dar acestea pot fi prevenite prin efectuarea regulata a unui periaj dentar cu solutiile recomandate de un medic veterinar. Este bine sa aveti in vedere ca sa va familiarizati prietenul Bichon cu diferitele instrumente de intretinere si/sau cosmetice (periuta de dinti, perie pentru blana, uscator, cleste de unghii) de la varste fragede. Sau, daca preferati varianta profesionala, este bine sa parcurgeti cu micul pui de Bichon un program atent de socializare si sa incredintati activitatile de intretinere unor profesionisti, in cabinete de cosmetica pentru caini.
Ar trebui dus la veterinar.