| cineva1999929929 a întrebat:

Buna! Am o intrebare. Pisica mea a ramas gravidă si acum 2 zile am observat ca sangereaza. M-am gandit ca trebuie sa nasca dar asa a sangerat toata ziua. A fatat seara spre dimineata un pui dar acesta a murit. M-am mirat ca a fost doar unul pentru ca era destul de grasa. Timp de 2 zile era suparata si era plecata de acasa, statea ascunsa si azi a murit..stie cineva poate ce s-a intamplat? Va rog sa-mi dati un raspuns daca aveti idee ce a patit.

2 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Când ai observat ca nu reușește să nască si sângerează, trebuia sa suni urgent un veterinar sau sa o duci chiar tu. A murit cu puii in burtă cel mai probabil pentru ca nu a putut sa ducă nașterea la bun sfârșit. Pe viitor sterilizează pisica sa nu mai rămână gestantă(gravidă), pentru a nu te umple de pui nedoriți.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Madaxo97):

Eu zic ca ne complicam pentru un animal. E pisica face pui, e motan nu face simplu.Nu lasa ca ma doare capu'

| Madaxo97 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Din cauza gândirii celor ca tine e situația in țară așa cum este. Pisica si motanul fac pui împreună, nu separat, se înmulțesc exact ca noi oamenii, nu ca e pisica face pui, e motan nu face, si motanul participa, logic.
Sa presupunem ca nu avea bani de veterinar și aia e, dar măcar sterilizează, sunt multe campanii gratuite de sterilizare, pisica fată de 2 ori pe an, cate 4-5 pui, care vor fi mai mult ca sigur abandonați, și in caz de supraviețuiesc se vor înmulți din nou si ei, si unde ajungem? La o țară plina de câini si pisici abandonate pe câmpuri, prin păduri, peste tot? Ți se pare normal? Sa nu ne batem capul? Las la o parte ca nu ai pic de compasiune și empatie pentru un animal, care nu are conștiință dar are un suflet mic, nu este un obiect fără viață, de care tie nu îți pasă, ce dacă a suferit, a murit, sa nu ne batem capul ca e doar o pisică. Ok. Cu așa gândire, vei ajunge departe, are mai mult suflet pisicuța aia decât tine, tu nu ai suflet ca dacă aveai nu spuneai ce ai spus.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Madaxo97):

Si acum pune in balans cu moartrea unui om si o sa iti dai seama ca esti paranoic.Da bai de 2000 de ani sunt pisici si caini a stat cineva de ele? Au slujit ne au bucurat de ele, suficient.Toata lumea se gandeste numa la numere, e afla ca numele intrec intelepciunea, si numele raman numere. Daca are instinct face pui.Vezi aici e diferenta omul poate sa se abtina sa inteleaga partea eterna si sa aiba consintamant, animalul e pur instinctiv si acum stai ca suntem stapani daca nu poate el facem noi. Ne coboram la mintea pisicii cu alte cuvinte cu ce zici tu, da prefer sa raman om asa cum m-a dat Dumnezeu.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Logic ca nu compar cu moartea unui om, nu are sens aceasta comparație, dar tocmai ca se presupune ca noi oamenii avem mai multa minte decât animalele, si am evoluat, ar trebui sa le ajutam sa nu se mai înmulțească instinctiv fără niciun sens. O grămadă de pui de animale pe care nu le vrea nimeni, de ce să se chinuie când pot foarte bine sa nu se nască deloc?
Spui ca ești om, ma îndoiesc de asta pentru ca omul e lăsat de Dumnezeu pe pământ cu empatie, sentimente, compasiune, nu poti sa citești despre chinurile unui animal si sa nu simți nimic, zero, inimă de piatră.
Nu a fost niciodată vorba de a ne coboarâ la mintea pisicii. Dacă ar fi cum gândești tu, atunci meseria de veterinar nu ar trebui sa mai existe pe fața pământului, ca ce, animelele le-a lăsat Dumnezeu sa se descurce singure, in legea naturii, nu? Așa a fost cândva, dar am mai evoluat între timp.

| Konstantinos99 a răspuns:

In primul rand, mata aia nu e om, la cum te exprimi pare sa fie ca un om, animalule sunt animal, omul e om.
2. Posibil ca mata sa fi avut ceva probleme si pe langa ca nu a putut sa fete normal, clar ca s-a produs ceva in corp poate o sangerare sau poate avea o boala si a murit, dar tot din cauza faptului ca nu a reusit sa tina un mat. Si mai e un detaliu, mata normala fata minim 2 pisoi din ce stiu, faptul ca ea a avut doar unul ridica un semn de intrebare, dar hei nu sunt veterinar. Ce a fost, a fost, tu sa ai grija de tine!

| laurentiu80 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Trebuia dusa la doctorul veterinar si internata intr-o clinica, si cel mai probabil facuta o cezariana. A decedat saraca in chinuri, pentru stapanul ei nepasator. Dumnezeu s-o duca in raiul animalelor, amin!

| Konstantinos99 a răspuns (pentru laurentiu80):

Daca pisica ar avea constiinta am putea spune, sau hai sa zicem din dragoste pentru animal, dar serios chiar asta e cea mai mare preocupare a unui om?