| Tfucaresm7 a întrebat:

Buna am o mare problema cu pisica mea pe care am adoptat-o in urma cu o luna iar acum are doua luni
Este foarte energica, i-am facut un "program" seara si pe la 21:30 ma joc cu ea intens ca sa o epuizez sa ma lase sa dorm,altfel se trezeste peste noapte si face foarte urat.
Problema cu trezitul peste noapte am rezolvat-o, insa acum ma trezeste dimineata, cum a fost azi pe la 6:30 si o apuca crizele,sare peste tot,musca,e agresiva, uneori mai si miauna fara motiv, si ajung sa stau dupa ea chiar si doua ore.Azi dimineata am stat pana la 9 dupa ea sa ma lase sa dorm,am incercat sa o calmez,am luat o si in brate, nu stiu ce sa mai fac cu ea
Este deparazitata intern si extern, urmeaza sa i fac primul vaccin acum in septembrie si nu are probleme de sanatate
Ce as putea sa mai incerc? Poate suna exagerat dar chiar sunt disperata

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pisica daca doarme noaptea este nromal sa se scoale dimineata la 6 -6.30 si sa-ti ceara de mancare, de aceea ti se pare ca-i agresiva, fiindca vrea la toaleta, vrae mancare si apoi se linisteste.

| KovacsB a răspuns:

Biata pisica, ce stapani ciudati a gasit.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Asa sunt pisicile, cu multa energie. Mai ales cand sunt pui. Nu le poti face tu un program asa cum iti faci tie. Renunti la ea sau te trezesti si tu normal de dimineata, nu la pranz.

| dianaajutor a răspuns:

Bună! Dacă ai adoptat-o cu o lună în urmă, nu te aștepta să nu fie agresivă. Este normal, deoarece pisica nu este încă acomodata la noul ei mediu. O pisică se obișnuiește cu o nouă casă în aproximativ 6 luni. Până atunci trebuie să îți asumi responsabilitatea de stăpân și să ai răbdare cu ea. Și câinii sunt la fel. Momentan nu prea ai ce să faci, decât să încerci să o dresezi și să nu o lași de capul ei. Mai poți să îi dai și un bobârnac ușor peste ceafă sau să îi arăți un instrument pe care să îl știe de frică. Pare crud, dar cu mangaiatul nu o să mearga! Pisica trebuie să știe cine e stăpânul și să înțeleagă regulile casei. O să dureze ceva, dar cum am zis multă răbdare. Succes!

| ObadaEmanuela a răspuns:

Pisica nu este acomodata cu noua ei casa.Acomodarea pisici cu noua ei căsuța este de abia după 6-8 luni după ce ai luat-o.Iti recomand sa ai o cușcă unde sa o închizi seara.In cușcă să aibă o păturică o pernuță o jucărie etc. Daca o să vadă ca are unde dormi și unde sta noaptea va sta liniștită. Pisica mea la fel făcea și eu așa am făcut. Succes cu pisica!