| anonim_4396 a întrebat:

Am o pereche de papagali Agapornis, un mascul roseicollis si o femela fischer. Faza e ca se tot imperecheaza de vreo 2 luni, dar nu au rezultat oua deocamdata. In schimb ea isi petrece destul de mult timp in cuib si il aranjeaza si rearanjeaza. Imi puteti spune ce se intampla de nu depune oua?

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Pai papagalul femela da semne ca e aproape sa depuna oua prin rearanjarea cuibului pentru a fi sigura ca e totul in ordine. Un al semn ar fi ca femela isi va petrece din ce in ce mai mult timp in cuib si se va hrani mult din osul de sepie si blocul de minerale (nutrienti de care are nevoie pentru formarea cojii oului), iar cu cu 12-24 de ore inainte de depunerea oului cloaca femelei va fi vizibil umflata.
De obicei va putea incepe sa depuna oua de regula la circa 4-10 zile de la prima imperechere, dar nu e musai doar in perioada aceasta, ea trebuie sa fie pragatita, sa aiba totul pregatit pentru oua, de aceea uneori dureaza mai mult.