| DeeDee817 a întrebat:

Am o pisica de un an. Ea cred ca a fost muscata de câine pentru ca are piciorul rupt, nu poate sa meargă, nu mănâncă si urinează cu sânge. Va rog ajutați-ma pentru ca la noi nu este veterinar iar cel mai apropiat e la zeci de kilometri de noi și nu am nici transportul necesar ca sa îl duc. Ce ar trebui sa fac?

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu ai ce face, decat sa mergi la veterinar cu el. Daca are hemoragie interna, caci de-asta scoate urina cu sange, mult nu va mai duce si o poti pierde in curand. Pisica se chinuie asa, tu nu poti face nimic, nu ai aparatura necesara sa vezi ce este in interiorul pisicii tale sa o poti trata. Ia o cusca pentru pisici si mergi si 30 km pana gasesti un veterinar. Si noi avem cabinetul veterinar la 30 si altul la 40 km, dar cand e vorba de problemele de sanatate a lor, facem ce facem si mergem fara sa mai intrebam pe z si y ce am putea face fara mana de medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca urineaza cu sange este posibil sa aiba organe interne afectate sau rinichii.
Cred ca a fost lovita de masina, sau hartuita rau de caine, fiindca este in stare grava.
Daca nu o duceti la veterinar sau spitalul de animalute in seara asta, nu cred ca va rezista 24 de ore.

| Donsavas a răspuns:

Dacă elimina sânge și nu poate mânca, e ceva mai serios si trebuie dusă neapărat la un veterinar!

| alina2k18 a răspuns:

Nu e de bine daca urineaza cu sange, posibil sa aiba o problema interna grava.
Nu ai alta solutie decat veterinarul.

| romeo78 a răspuns:

Pisica după ce scrieți aici, a fost lovită de un bărbat cu ghete, care i-a aplicat o lovitură, posibil în partea din spate, unde este o zonă moale, abdomenul.
Nu se mai poate face nimic pentru pisică. Eutanasierea este singura soluție pentru curmarea suferinței.
Palpați abdomenul și vedeți ce simțiți. Dacă e umflat, se aud zgomote, dacă se simte lichid, e gata!

| ancaval a răspuns:

Păi dacă era mușcată de câine, se vedea. Dacă are piciorul rupt, poate a lovit-o mașina. Urina cu sânge... posibil hemoragie, o fi spartă pe dinăuntru. Fără veterinar...nu prea ai ce-i face.

| Alexuţ02 a răspuns:

Ai nevoie de ajutor specializat, nu prea poți face ceva, poate chiar nevoie și de operație cum au spus și cei dinaintea mea să fie ceva intern, tu acasă nu ai ce face, dacă vrei să o salvezi, măcar sună la o clinică de animale și spune le simptomele

| iliescu23 a răspuns:

Fara un veterinar nu o poti salva mai ales ca cauza este necunoscuta
Daca tii la ea du o