| anonim_4396 a întrebat:

Am o pisica numita Leonardo si as vrea sa il invat sa faca la baie. Nu am cutie dar vreau sa il invat sa faca la lighean sau in cada... Ma puteti ajuta? pls... ce merge dau fundita!crying

Răspuns Câştigător
| andreeutzsa a răspuns:

In primul rand, in niciun caz sa nu o pui sa isi faca treburile in cada pentru ca daca isi face treaba acolo baia ta va mirosi groaznic si tu o sa ai ce sa cureti si sa freci. In al doilea rand, nu recomand un lighiean pentru ca atunci cand pisica vrea la baie nu o sa se urce ea in niciun lighean daca ligheanul are peretii putin mai ridicati. Poti incerca intr-o tava (ca cea cu care faci prajiturile), peretii ei sa fie de max 5 cm inaltime si de min 25 cm lungime.
In acea tava va trebui sa ii pui nisip si sa il areti pisicii (nu o baga cu nasul in nisip niciodata orice ar face si nici nu o certa). - sa nu pui niciodata mancarea in aproprierea "litierei".
Sa te asiguri ca are intotdeauna acces la litiera.
Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa o urmaresti iar cand vezi tu ca ii trebuie la baie sau sa pregateste sa dea drumul pe covor ia pisica de acolo, spune un ferm NU si pune pisica in lighean/tava/litiera. Daca repeti asta timp de cateva zile nu o sa mai ai probleme.
In cazul in care ai foarte mult timp la dispozitie pentru a-ti dresa pisica poti sa o inveti sa faca la WC. Nu e greu deloc dar o data inceput asta ar trebui sa o termini pentru ca daca nu pisica nu va mai intelege ce sa faca. Nu fa asta doar daca ai foarte mult timp. Ai aici un tut: http://www.youtube.com/watch?v=p943wK0tSWQ&feature=player_embedded#at=138
Dureaza cam o luna sa inveti pisica sa faca asta, dar daca chiar vezi ca nu poate te rog sa nu o stresezi pentru ca nu toate pisicile pot face la WC.
De aceea e bine sa ramai la lighean/tava/litiera. Eu ti-am dat doar o alta varianta...
. plssssss funda

7 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna andruta1112,
Ca sa iti inveti pisica sa faca la "toaleta" ai nevoie de rabdare. In primul rand, in niciun caz sa nu o pui sa isi faca treburile in cada pentru ca daca isi face treaba acolo baia ta va mirosi groaznic si tu o sa ai ce sa cureti si sa freci. In al doilea rand, nu recomand un lighiean pentru ca atunci cand pisica vrea la baie nu o sa se urce ea in niciun lighean daca ligheanul are peretii putin mai ridicati. Poti incerca intr-o tava (ca cea cu care faci prajiturile), peretii ei sa fie de max 5 cm inaltime si de min 25 cm lungime.
In acea tava va trebui sa ii pui nisip si sa il areti pisicii (nu o baga cu nasul in nisip niciodata orice ar face si nici nu o certa). - sa nu pui niciodata mancarea in aproprierea "litierei".
Sa te asiguri ca are intotdeauna acces la litiera.
Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa o urmaresti iar cand vezi tu ca ii trebuie la baie sau sa pregateste sa dea drumul pe covor ia pisica de acolo, spune un ferm NU si pune pisica in lighean/tava/litiera. Daca repeti asta timp de cateva zile nu o sa mai ai probleme.
In cazul in care ai foarte mult timp la dispozitie pentru a-ti dresa pisica poti sa o inveti sa faca la WC. Nu e greu deloc dar o data inceput asta ar trebui sa o termini pentru ca daca nu pisica nu va mai intelege ce sa faca. Nu fa asta doar daca ai foarte mult timp. Ai aici un tut: http://www.youtube.com/watch?v=p943wK0tSWQ&feature=player_embedded#at=138
Dureaza cam o luna sa inveti pisica sa faca asta, dar daca chiar vezi ca nu poate te rog sa nu o stresezi pentru ca nu toate pisicile pot face la WC.
De aceea e bine sa ramai la lighean/tava/litiera. Eu ti-am dat doar o alta varianta.
Pa, pa

| katy a răspuns:

Eu pe a mea am luat-o in brate si am dus-o la litiera, am bagat-o inauntru i-am luat labutza din fata cu mana si am dat nisipul la o parte cu labuta ei si vorbeam cu ea in timpul asta.pe urma am lasat-o sa vad ce face si s-a dus singura, nu am avut probleme cu ea

| Dope a răspuns:

Pisica face mereu intr-un vas cu nisip, este nisip special de cumparat si litiera de cumparat. Eu zic sa nu inveti pisica sa fac in cada, ca va mirosi ingrozitor. Nici de lighean, nu e bina daca e unul mare nu pe poate urca, eu zic sa pui o tava sau sa-i cumperi litiera. Nisip este de cumparat special sau nisip care se gaseste oriunde. Bafta BYE

| Mdiidn a răspuns:

Stiu. Cauta pe zooland acolo este foarte multe raspunsuri la intrebari pentru cai care au animale. www.zooland.ro aici la categoria care o vrei (catei, pisici, papagali etc.) si la articole intri si cauti.

| ºPishcotº a răspuns:

Nu in cadalaughing) Doamne fereste, poti sa iei vreun microb sau vreo infectie! I-ai un lighean doar pentru ea!

Ceao!:*

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Hm...Mai bine o inveti sa faca altundeva! De exemplu daca stai la curte cand vezi tu ca sta in acea pozitie laughing o duci afara sa faca dar repede...peste 5-10 minute verifici daca e la usa sau se plimba prin curte

| oOoxMeowX a răspuns:

Pai ca sa o inveti urmareste-o cand isi face nevoile si du-o la lighian sa in canda si o sa faca acolo.am facut si eu acelasi lucru crede-ma