| yourkittycat a întrebat:

Am o problemasad am adoptat o pisica de 6 luni când mănâncă iarba cumpărată de la pet shop după 1-2 min vomita iarba nemestecata cu spuma albă? De ce? Nu i am mai dat iarba. Ce sa fac?

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai da iarba daca nu-i prieste, nici motanului meu nu ii prieste iarba. ^^ Daca in urmatoarele zile mai are varsaturi poti sa mergi cu ea la veterinat, dar nu cred ca o sa fie cazul.

| Ara997 a răspuns:

Se rezolva :
are ghenuri de blana acumulate in stomac pe care o sa le elimine prin vomitat. o ajuti daca ii dai buruieni, spuma e suc gastric. e ok las-o savomite in final o sa elimine un smok.
p.s. bine ca ai adopat-o, norocoasa creatura!

| TheMusicBoy a răspuns:

Inseamna ca are viermisori.Dai un catel de usturoi odata pe luna daca nu merge duta la veterinar.

| Ara997 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Banuiesc ca a trecut pe -acolo. adoptia insemna sa o iei de la un centru ceva, asta inseamna deparazitare intern/extern

| yourkittycat explică (pentru Ara997):

Daa fost deparazitată intern și extern și vaccinată. Doar când mancanca iarba vomita. Și iarba nu o mesteca vomita exact firul de iarba nemestecat

| Ara997 a răspuns (pentru yourkittycat):

Pai atuncea sa fi sanato si tu si animalutul, e oki treaba, va elimina ghemuri de fire de par. eu stau la casa, am mata in ograda si o observ, din cand in cand mesteca niste fire ca pretext dupa care face "boac " si scoate saliva + ghemotoace +firul de iarba oleaca molfait.
corespunde?
ai rabdare. e grele cu felinele dar merita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Usturoiul e toxic pentru pisici si catei, nu o sa mai mearga deloc daca ii da usturoi laughing

| TheMusicBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am caine si ii dau si se simte mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

In cazul pisicilor stiu ca usturoiul si ceapa sunt foarte toxice, in cazul cainilor parerile sunt impartite dar eu daca as avea caine nu as incepe sa fac astfel de teste pe el - oricum, fiecare face cum considera mai binehee hee

| TheMusicBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am cainele de noua ani si i-am dat usturoi cand avea viermisori.sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Sa te bucuri cat mai mult de el happy

| TheMusicBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci.happy

| leo444 a răspuns:

Ori turbeaza ori se dorgheaza (iarba...o fumeaza sau o mananca?)

| ArcasuMoldovan a răspuns:

Daca are spume albe si la gura inseamna ca e turbata.