| Andrea28 a întrebat:

Am o problema cu iepurasul meu, nu vrea nici cum sa mearga in lesa. Cum sa il fac sa se obisnuiasca?

Răspuns Câştigător
| DeeDee_9541 a răspuns:

Stiu cum ewinking

pasul 1: ii lasi un pic lesa sa o miroasa si sa se obisnuiasca cu ea happy trebuie sa inteleaga ca lesa nu e un pericol pentru el i-o lasi vreo 10 minute dar ai grija sa il urmaresti ca sa nu o roada apoi il mai lasi un pic si ii pui si mancare... si jucariile obisnuite tot ce are el acolo doar ca o sa aiba si o lesa happy ( dar nu i-o pui! i-o lasi puri si simplu la el acolo) apoi i-o scoti si i-o pui in cusca din nou vreo 10 minute. el trebuie sa isi desfasoare activitatile normal! nu trebuie sa fie intimidat sau chiar speriat de ea happy

pasul 2: o tii in mana si incepi sa ii atingi cu ea zona in care ar trebui satea ( gatul, nu?) dar fara sa i-o inchizi happy daca acesta a sta cuminte ii dai o recompensa micuta cum ar fi o bucarica mica de morcov cam cat un zar happy acest pas ar trebui sa il tii tot in runde de cate 7-10 minute ca sa nu il obosesti iar intr-o zi sa nu existe mai mult de 3 runde 4 maxm! Cestia asta ar trebui sa tina cam 2-3 zile happyde asemenea si pentru pasul 1 ii dai recompensa daca se comporta binewinking

pasul 3: i-o inchizi si i-o scoti din nou foarte repede happy de asemenea daca s-a comportat bine ii dai recompensa acest lucru ar trebui de asemenea sa se faca in runde happy

pasul 4: ii pui lesa si il lasi vreo 5-10 secunde si il indemni da vina la tine sau pur si simplu sa mearga; il poti ademeni cu putina salata dar daca se indreapta catre aceasta nu uita sa i-o dai ( pe salata) pentru ca altfel animalul poate intelege gresit scopul "jocului"

pasul 5 deja poti sa iei lesa in mana si sa incerci sa il plimbi cu ea dar ai grija sa nu il tragi iar daca merde bine dai de asemenea recompensa happy

De retinut: 1) fiecare animal este diferit si va invata in ritmul lui iar daca tot nu ii place asta e nu e lesa pentru el ce sa ii faci happy
2) e ine sa acorzi cel putin 2-3 zile fiecarui pas iar acestia sa nu fie facuti in intervale mai mari de 10 minute si nici de mai mult de 3 ori pe zi MAXIM 4!

succes sper sa reusestiwinking

funditabatting eyelashes

12 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

happy ) ai mai vazut tu iepuri in lesa? te chinuiesti degeaba ca iepuri nu sunt ca caini laughingnu il confunda laughing cand reusesti sa ma anunti si pe mine laughing

| foxi a răspuns:

Ai tu aceasta ambitie? Iepurii in lesa? e putin absurd!

| andreea_1536 a răspuns:

Stai sa inteleg, ti-ai luat iepure sa il scoti la plimbare sa faca si pipi eventual casa nu faca in casalaughing) iepurii se sperie foarte repede mai ales cand se simt imobilizati, daca il sperii cu o lesa de gatu lui va fugii sau ii vei face tu rani la gat eu zic sa ii dai alt cuiva iepurasu sau renunta la ideea astawinking

| thealchemist a răspuns:

Lesa pentru iepuri s-a inventat pentru cei care latra si arata ca un ciine.in afara de faptul ca au eticheta la pet-shop "iepure" ei arata exact ca un ciine, si numai specia asta poate purta lesa. dar au si avantaje, daca te deranjeaza ca nu arata ca un iepure clasic, protejeaza curtea, musca strainii, si nu rod mobila.
deci eu iti recomand tipul asta de iepure, poate ca tu ai lesa corecta dar specia gresita.

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

De cand se tin iepurii in lesa?laughing)
poate il convingi cu papabatting eyelashes
unu il tine in lesa unu sta cu mancarea naintea lui laughing
sper ca te-am ajutat
funda?
ps: sunt impotriva torturarii animalelor :@

| Maddu a răspuns:

Iepurasiinu sunt facuti ca sa stea in lesa ei sar.nu merg in lesa ca si cainii mai bine ia-ti un caine iar iepurasul cumparai de la petshop o cusca cevabig grinai grija de el pa-pa

| TDGMeebu a răspuns:

Hay ca am mai auzit unarolling on the floor
doamne...
Iepuri in lesa straight face
Torturezi saracul iepuras
Ai mai vazut tu iepuras in lesa?
I`ai o cusca mai bine si tine`l acolo.
Sau i`ati iubita un caine si pune`l pe ala in lesa, sau te pune el pe tine.big grinlaughing

| alecsella a răspuns:

Dragu' de el...nici eu n-as merge in locul lui laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu iepurasii nu se tin in lesa

| Andrea28 explică:

Daca nu se duc in lesa atunci de ce s-a facut lesa pentru iepurasi? :/

| BucatăDeTort a răspuns:

Hraneste-l cu mancare pentru caini, asa poate se metamorfozeaza sau macar ajunge sa se creada caine

| Tudor_6374 a răspuns:

Suna putin aiurea, dar pune-i lesa si infinge un tarus pe iarba, lasandu-i vreo 3 metri de sfora. Rezulta ca poate sa faca ce vrea in zona lui cam ca si un cal sau vaca la pascut. Ai grija sa-l legi bine!
Funda?