| Tinna_Cristina_1989 a întrebat:

Buna,am si eu o pisica, are in jur de un an..cand este bine sa o sterilizez? dupa operatie, ce masuri trebuie luate si cat dureaza recuperarea? va multumesc

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Andreea_1991 a răspuns:

Sa iti traiasca! Dupa ce a intrat prima data in calduri, poti sa o sterilizezi fara probleme. Dupa operatie, trebuie sa ai grija sa nu isi traga firele sau sa nu se loveasca in zona respectiva.Din anestezie se trezeste in jur de 4-5 ore(depinde de fiecare pisica). Recuperarea la motanul meu a durat o saptamana, la pisici nu stiu cesa spun dar cred ca ar fi aceeasi periada.Insa,trebuie sa iei in calcul, ca operatie e mult mai grea la femela decat la mascul deoarece trebuie sa o taie pe burta, sa ii intre in abdomen etc, iarla mascul trebuie doarsa ii taie... Sper ca ti-amfost de folos.

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Dupa sterilizare exista riscul sa devina obeza.

| RedNose a răspuns:

Poti sa o sterilizezi de la primele calduri(daca se intampla sa prinda si pui poti sa mergi sa o sterilizezi dar cat mai repe, din cate stiu sa nu treaca mai mult de o luna).
Eu am sterilizat pisica dupa o fatare si nu s-a ingrasat, asta depinde si de alimentatie ei si de cata activitate are.