| Carina2002 a întrebat:

Am un animal de companie, este un porcus de guineea.Are aproape un an, iar nu de mult, a inceput sa se comporte ciudat Mai demult era foarte activa, iar acum sta doar intr-un colt si se uita.Acum 3-4luni s-a intamplat ceva cu ea...nu se mai putea misca. Ziua urmatoare am fugit la farmacie si i-am cumparat niste picuri care se pun in apa, apoi dupa doua zile s-a vindecat.Azi i-am pus din nou picuri, dar nu vrea bea apa...Am citit pe internet ca poate innebuni de la culoarea rosie, iar bradul de Craciun are toate globurile rosii.Inainte l-am dus in alta camera.Va rog, ajutati-ma! Multumesc! Ofer funda

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cred ca acum 3-4 luni a avut o paralizie cerebrala si acum a ramas cu sechele.
Trebuia sa il duci la un medic veterinar sa il trateze adecvat nu cu plicuri aiurea care poate i-a facut mai mult rau decat bine.
Sfatul meu e sa te duci cu el la medicul veterinar, sa ii spui ce s-a intamplat cu el si ce i-ai dat atunci, si poate mai exista o sansa, cu un tratament adecvat sa se vindece.

2 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Nu este adevarat. Eu am avut porcusori de guineea si acum am un hamster(tot rozator, cusca o are rosie). A imbatranit si este normal sa nu mai fie la fel de activ. Ei traiesc in jur de 5 ani si trebuie ingrijiti cu atentie.

Lasa-l liber prin casa si iesi cu el pe afara, dar ai grija sa il ti pe aproape.

| tudoseiubitoareporcusorii a răspuns:

Nu stinu. dupa ce s-a vindecat nu ii mai da din nou medicamente ca ar putea ave efec negativ sau medicamentele au gust uratia unele cu cust placut poti sa ceri din nou ajutorul sau poyi sai face o baie