| andreeafrumoasa a întrebat:

Am un caine Bichon Maltes, si face prin casa, ce pot sa ii fac? i-am luat covorase absorbante! funda!

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Pana implineste 6 luni, catelusul tau va face in casa, oricat de des l-ai duce tu afara, el va intra in casa si acolo isi va face nevoile, asa ca in ziua cand va face afara, iti vei da seama ce varsta are. Pana atunci il poti educa, sa faca numai intr-un singur loc... dintr-un ziar facut sul, iti faci un betisor, cu care il ameninti (Doamne fereste, sa nu te apuci sa-l bati pe mititel!) si cand observi ca vrea sa faca in alt loc, decat cel stabilit cu tine, ii spui hotarat "nu-i voie", ii dai cu betisorul la fundulet, ducandu-l spre locul cu pricina.
Sigur este greu, iti trebuie multa rabdare, dar te vei bucura de rezultate, asta nu inseamna, ca nu trebuie sa-l mai plimbi. Foloseste betisorul in orice situatie de a stabili ceva in privinta lui, dar numai cu multa hotarare in voce, cu expresii scurte, folosindu-i mereu numele, insotite de gesturi pe care sa le stiti numai voi si in tot ceea ce faci arata-i ca tu esti stapanul...deci, "nu-i voie", "la locul tau", "hai, afara", "vino la mine" si te bati cu palma pe un genunchi sau bati cu palmele amandoua la inaltimea cainelui, daca plimbi cainele afara in brate sau cu lesa, acesta intotdeauna trebuie sa fie in partea stanga, a inimii, se va crea o legatura mai solida intre voi.
Iti recomand multa rabdare, micutul este ca si un copil, trebuie sa-i acorzi toata atentia, ai un caine de o rasa aleasa, este pacat daca nu reusesti sa faci ceva cu el si sa-l instrainezi, te vei convinge mai tarziu, ca-ti este cel mai bun prieten. Multa bafta si bucurate-te de acest frumos animal, care nu cuvanta!

4 răspunsuri:
| Bellatris a răspuns:

Va trebui ca, covorasul sa aiba un iz de miros de pipi. Odata ce il va simti 'insemnat' va face pe el. Incearca ca atunci cand face pe covor sa freci putin covorasul. Apoi cand ii pui un covoras nou, pentru prima oara cand va face, sa i-l lasi pe cel vechi impaturit langa el. La mine a functionat si nu mai am probleme.

| andreeafrumoasa explică (pentru Bellatris):

Nu,am incerta, e cam nebunatic!

| VesnicRatacitore a răspuns:

Pana implineste 6 luni, catelusul tau va face in casa, oricat de des l-ai duce tu afara, el va intra in casa si acolo isi va face nevoile, asa ca in ziua cand va face afara, iti vei da seama ce varsta are. (SUNT CEI MAI DRAGUTI CATEI) CAT AI DAT PE EL? CE ESTE FATA SAU BAIAT. AS VREA SI EU

| andreeafrumoasa explică:

E baiat,il cheama Terry,nu stiu cat am dat pe el deoarece mi l-au cumparat parintii! pai nu face intr-un singur loc, caca pe covor, pipi pe gresie!