| Istrati_Cosmin_1998 a întrebat:

Am un caine pekinez uitati poza:http://imageshack.us/photo/my-images/607/fotografie0125c .jpg/
Si a-s vrea sa-l dresez, eu cand merg afara se bate cu alti caini in special baieti si il bat cu un bat la fund si tot nu se potoleste.I-am cumparat o jucarie o mingiuta si nu se joaca cu ea ce sa fac? Eu vreau sa-l dresez am citit in carti de la biblioteca si nu prea stiu cum se dreseaza.Dau funda pentru cel mai bun rasp

9 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Să arunci bățul ăla și să nu îl mai folosești în viața ta, e cea mai mare tâmpenie care o să îți facă câinele să fie și mai agresiv.
Un câine îl dresezi cu calm, începi cu comenzi de bază care sunt ușor de învățat (șezi, culcat, stai, rostogolește-te, dă lăbuța, chestii d-astea) iar dacă o să le știe pe ăstea după când vede un câine o să poți să-i zici direct să „stea" și el o să se oprească. Câinii nu o să înțeleagă nimic dacă îi bați, mai ales când se încaieră cu alți câini, trebuie să îi înveți comenzi de bază și ălea o să te ajute mult, după dacă vrei să știe mai mult poți să te duci la un dresor sau să te interesezi mai atent. Dar comenzile de bază o să fie suficient să ai un câine cuminte la plimbare.

Dacă ți-am fost de ajutor vizitează pagina mea de facebook despre căței și dacă îți place te aștept cu un like: www.facebook.com/yodapuffy

Și uite un clip cu niște comenzi de bază: http://www.youtube.com/watch?v=ZBDmUFqr4OI

| RedNose a răspuns (pentru FucktheSystem):

Stai lin ca daca e "turbat" dupa caini uita de comenzi de tot, poti sa urli la el culcat culcat si tot ce stie face, cel mai bine face cum am spus mai sus eu.

| FucktheSystem a răspuns (pentru RedNose):

A mea așa e după pisici, înnebunește când vede pisic, scherlălăie, e în stare să rupă lesa dar să ști că atunci când îl dresezi anumite lucruri și ai recompense foarte bune o să uite și de pisică și de altceva. Cel puțin la a mea dacă sunt cu o recompensă bună după mine și îi zic să stea când vede pisica se mai scherlălăie, mârâie dar tot nu fuge după ea, iar dacă după îi zic să șeadă sau să mai facă alte comenzi uită de tot de pisici.
Tu îi sui să nu îl bată dar îi zici să îl bruscheze cu lesa la gât? Adică înțeleg să-l tragi de ham dar ce spui tu e periculos pentru că în primul rând îi poți rupe gâtul. La a mea am luat ham special din motivul ăsta, fiind corcitură cu JRT care e câine de vânătoare avea instinctul să se repeadă la orice chiar dacă era în lesă și după vedeam că o doare gâtul, că gâfâia că i se tăia respirația, nu e deloc bine să faci așa ceva unui câine, asta-i părerea mea. Mai bine încerci cu răbdare să-l faci să fie ascultător în orice situație decât să-l spânzuri. Eu nu sunt de acord să înveți, sau corectezi, cum spui tu, un câine așa, cum nu sunt de acord nici cu lesele cu ținte prin interior sau lucruri de genul ăsta. Metoda mea poate funcționează mai greu, și rezultatele apar mai greu și nu sunt poate la fel de bune, dar crede-mă că am experiență cu câinii neascultători, că nu o să vezi un câine cu mai multă energie și cu instincte mai dezvoltate ca al meu, totuși încet încet am reușit să îl corectez și nu am pe conștiință faptul că am bătut-o sau că am tras-o de lesă până i s-a tăiat respirația ca să învețe practic prin ce eu consider violență. Acum că ocazional tot mai fug după o pisică, sau după o pasăre sau veveriță e altă problemă, dar sunt sigură că în timp o să pot să corectez asta de tot.
E câinele tău, e modul tău de a îl dresa dar te asigur că și al meu funcționează. Un câine ascultător o să asculte în orice situație, un câine învățat cu violența o să îi fie frică să facă anumite lucruri, dar atunci nu te poți mândri că l-ai dresat ci că l-ai speriat.

| RedNose a răspuns (pentru FucktheSystem):

" COMANDA DE INTERDICTIE

scop : prevenirea unor actiuni nedorite din partea cainelui.
comanda :
- voce : NU!
formarea deprinderii :
- pentru o intelegere mai buna se folosesc urmatoarele exemple :
1. daca intra intr-o incapere unde nu are voie, cainele primeste comanda NU! data pe un ton ferm, dupa care este scos afara. 2. se indreapta spre un loc interzis lui, primeste comanda : NU! asociata cu : AICI!
3. prinde in gura un obiect, se foloseste aceeasi comanda, eventual : LASA! in toate cazurile, daca este necesar, se folosesc lesa si zgarda, *SMUCIND USOR*, o data cu primirea comenzii : NU!
observatii :
- comanda de interdictie este necesara pentru a avea un caine disciplinat.
- se insista ori de cate ori este nevoie."

* la asta m-am referit,dar in momentul acela imi venea cuvantul.

si a mea catea e innebunita dupa pisici,dar de obicei o las sa le alege,abia atunci alearga si ea din tot sufletul,ca eu daca ies cu ea la alegat nu alearga niciodata asa...da cand o plimb si vede o pisica,smucesc putin,ii zic nu-i voie si gata se linisteste
Eu tot timpul am folosit zgarzi si asa nu a tras de nebuna sa nu mai poata respira,dar daca ii pun ham parca e dog german,asa ma trage dupa ealaughing
Eu am catelusa de cand eram mica si pe atunci nu stiam mai nimic despre caini,abia de cativa ani am inceput sa o dresez.
Pechinezul e o rasa incapatanata,sezi culcat, nu-i voie, lasa, asteapta astea le-a prind repede, dar sa-mi aduca sfoara(pe minge nu pune gura) cred ca 3 ani m-am chinuit (nu zilnic,cand aveam timp, o perioada nu am mai incercat deloc fiindca am zis ca niciodata nu va invata) si abia acum a invatat. Nu am stat niciodata sa o invat sa mearga la picior(uneori mi se prea exagerat cei care fac dresaj si se uita doar la stapan...), stie doar trucuri. Oricum in vara imi voi lua amstaff si ma voi acupa de el exact cum trebuie, o sa am timp doar pentru el si poate o sa se dea si ea pe brazda, dupa amstaff.laughing

| FucktheSystem a răspuns (pentru RedNose):

Eu nu o las să fugă după pisici pentru că se trage din rasă de vânătoare, dacă o las nu o mai prind până nu vine cu pisica moartă în gură, și chiar nu vreau asta. Și în plus eu stau în oraș, dacă vede o pisică înnebunește, fuge pe stradă, prin fața mașinilor și îți dai seama că e periculos, de asta o și învăț să le lase în pace ca să o pot plimba și eu liniștită fără lesă.
A mea dacă îi pun lesă e în stare să se sugrume, acum depinde de câine, dar cum asta se trage din câine de vânătoare nu se lasa până nu putea să fugă după pradă, să nu zic că și acum când i-am luat ham mi-a rupt lesa că a tras de ea, dacă avea zgardă la gât se spânzura de mult, și cred că mai mulți câini au problema asta, de asta și zic că pentru unii e mai bine așa, sau mie așa mi se pare mai corect.
Sincer să aducă mingea nu prea știu cum să dresezi un câine, adică a mea de prima dată când i-am aruncat mingea a fugit după ea, a fost ceva înnăscut, de asta nici nu pot să dau sfaturi în domeniul ăsta, probabil trebuie să ai și un câine mai jucăuș, nu știu.

| RedNose a răspuns:

Pai,in primul rand,nu-l mai bate. Daca se repede la un caine,maraie la vrunul sau e atent si pregatit sa sara la bataie tragel de lesa,bruscheaza-l(sa aiba zgarda,nu ham) cand ii faci asa ii spui nu e voie si-l bruschezi de mai multe ori ca sa iasa din starea aia,asta se numeste corectat, poti face asta de fiecare daca cand face ceva, fara sa-l lovesti. Cand se linisteste si-si vede de mersul lui il lauzi, il mangai, daca ai ceva recompense ii dai(cascaval/piept de pui/crenvusti taiate bucatele mici cat sa nu se inece sau sa se sature.

Partea cu mingea iti spun din propria experienta ca ma chinui ca catelusa mea pechinez de 3-4 ani, daca nu mai mult, ca sa-mi aduca ce-i arunc eu si tocmai de curand am reusit sa o fac sa-mi aduca sfoara.

Nu stiu cum e al tau catel, dar a mea nu suporta lucrurile care fac zgomot si de aceea am luat de la un petshop o sfoara cu noduri (asa ceva: http://pentruanimale.ro/jucarie-bumbac-2-noduri-296.html) sau poti sa-i iei ceva de plus cat sa poata sa-l apuce si sa-l aduca(sa nu fie prea mare sau prea greu,te orientezi si tu). Pentru inceput eu mi-am invatat catelusa cand ii dau sfoara sa o ia in gura si apoi sa-i dea drumul,apoi am inceput sa i-o flutur prin fata ca sa se joace cu ea,incepuse cand avea chef ii aruncam sfoara se ducea pana la ea dar nu o aducea,dar eu o laudam si o recompensam si tot asa pana am reusit sa o invat. Foloseste ca recompensa ceva dupa care e innebunit,ceva de mancare care sa nu mai primeasca decat cand il dresezi(cum am spus mai sus: piept,cascaval,crenvusti,etc).
E foarte mult de vorbit pe tema asta,dar pentru inceput ar fi bine sa incepi sa il inveti sezi,culcat,aici,asteapta si abia apoi cu trucuri gen: taras, adu mingea, frumos(cand sta in fund cu labele din fata ridicate), mort si altele. Gasesti pentru toate astea informatii pe google, pe youtube si chiar acum iti pun 2 video care o sa-ti fie de ajutor sa-l inveti sezi, culcat, notiuni de predresaj(cu toate ca al tau catel pare a avea peste 1 an).

http://www.youtube.com/watch?v=ymYRFOk2Hfk
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY

Catelusa mea are 7 ani jumatate, uite si o poza cu ea:
http://www.e-pets.ro/galerie/iubita-mea-x
Daca intri acolo la "Alexa-Alexia" vei gasi mai multe poze.
Succes si sa-ti traiasca catelul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie la office@dresaj-canin.com
Dl-ui Matei Horia.Vei primi informatii pe email.

| karsivan a răspuns:

Este putin cam greu de dresat pechinezul tau, este mascul si ii sta gandul numai la bataie cu alti masculi, cel mai bine este sa fie starilizat ( castrat) se va face un mascul cumite si docil si vei avea mai repede succes cu deresatul. Nu este cazul sa i-ti bati catelul ca nu te asculta, te opresti cu el in loc, i-l pui in sezi, astepti pana se calmeaza, daca nu se potoleste ii smucesti putin de lasa sa-l faci atent si apoi stai calm, dupa aceea pleci cu el mai departe.

| TTTeofiLLL a răspuns:

Pai ai putea dresa cu metoda clasica : is vorbesti calm si la fiecare reusita (la ce spui tu) sa ii dai o gustare si cand il chemi fate auzit cu un sunte anume(fluier de preferabil) astfel incat el se va obisnui cu sunetul si va veni asteptanduti comanda.Eu nu sunt dresor, nu am dreset niciodata un caine, nu sunt sigur daca da roade dar am vazut mai demult un documentar pe nat geo wild. Daca te-am ajutat poti sa imi dai funda, daca nu imi pare rau pentru raspuns aiurea.