| Alexandra_Sonia_1997 a întrebat:

Am un labrador de patru luni, mascul. Si cand il scot la plimbare trage foarte tare, si ma incomodeaza. Stie cineva ce sa fac? Astept raspunsuri si de la crescatori. Dau FUNDA celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| 123Stefyku123 a răspuns:

Cel mai bine din punctul meu de vedere e sa incerci sa il inveti primadata cateva comenzi usoare,, stai",, jos",, adu' batu'" asta doar cu ajutorul unei recompense apoi treci usor usor la mersul in lesa controlandu-l dar de asemenea lesa trebuie sa fie scurta apoi prin comenzile pe care le spui tu el (sunt sigura) o sa mearga cum trebuie.Si eu am avut aceeasi problema si asa am reuusit sa il dresez. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

1 răspuns:
| BobooRock a răspuns:

Trebuie sa il tii cat mai scurt in lesa, si sa il inveti comanda la pas, fara lesa prima data.
Ai ceva de mancare in mana stanga iar cainele se afla in lateralul piciorului stang, dai comanda pas in timp ce il alimentezi si in timp ce mergi cu el. Repeti acest lucru de 7 -8 ori si apoi incerci tot fara lesa comanda aceasta. Daca nu merge mai incearca de cateva ori. Pentru inceput mai bine invata-l comanda aici. Este cea mai importanta