| bruneta88 a întrebat:

Am un motan si de cateva zile e bolnav, in sensul ca mananca mai putin si slabeste vazand cu ochii. Dupa ce mananca(dar nu doar atunci) parca i-ar veni sa vomite, dar nu vomita.Are nasucul uscat. I-am dat mereu la 3 luni pastilute contra viermilor.Ieri i-am dat, chiar daca nu au trecut 3 luni. Nu a eliminat viermi, dar nu stiu ce ar putea avea.Inainte avea cam 3, 5-4kg, iar acum are 3, 1kg.Asta in doar o saptamana.As fi vrut sa merg la veterinar, dar nu am bani(consultatia e 30 ron). Astept raspunsul dvs. Va multumesc!

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

In primul rand are febra : Daca nu mananca si are nasucul uscat!
Incearca sa vezi daca bea macar apa.
Trebuie sa mergi cu el la veterinar! Musai!
Daca ti-ai luat animal de companie, ti-ai asumat si raspunderea ca il vei ingriji corespunzator.
Daca nu poti, da-l altora care isi permit. Un animal nu e o jucarie!

Nu stiu in ce conditii il tii, daca iese afara sau nu, din ce cauza este asa, datorita carui fapt s-a imbolnavit?! Nu ai prea dat detalii de care era nevoie.
Si oricum fara sa fie vazut, e greu sa iti dai seama ce are.

Daca ii vine sa vomite, e posibil sa aiba ghemotoace de par in stomac. Vezi ca este de cumparat o crema, buna la gust pentru ei, care ajuta la eliminarea parului din stomac.

Nu cumva incearca sa tuseasca?
Vezi sa nu fie racit! Ii lacrimeaza ochii, ii are rosii?

Duºl urgent la veterinar!

| Roby67 a răspuns:

Du-te te rog la un veterinar bun cu el, ca s-ar putea sa fie mai multe motive de ce se comporta motanul tau asa. Cei 30 RON trebuie sa ii ai daca vrei sa ai un motan sanatos sa te bucuri de el. Mult noroc, Roby67

| Sოﺁℓε a răspuns:

Du-te la veterinar ca poate fi otravit asa simptome avea si cainele meu sau daca nu este acesta incearca sal ti in casa la caldura si sai dai laptica papa si ajuta-l si nu il lasa in frig afara

| roxanaa a răspuns:

Buna. Din pacate, trebuie vazut de un veterinar. Ar putea avea o litiaza si in cazul acesta orice minut conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa te interesezi vorbeste u cineva din familie nu cunoste un veterinar sa te ia p gratis si poate nu are viermi pote i trist si nu are pofta de mancare incearca sai dai mancarea lui favorita nu-s veterinar dar nici prosta nu-s incearca daca nu merge fai o mancare pe care o iubesc toti motani trebuie sa manancewinking

| amy_2311 a răspuns:

Pastilele pentru. viermi fac mult rau ficatului. Nu ii mai da acum cat e bolnav! Vezi daca are mucoasele galbene si in acest caz da-i ceva hepato-protector. E un medicament naturist care poate fi luat si de oameni de animale si se numeste "LIV 52". Poti sa ii dai chiar daca nu are probleme cu ficatul, de obicei se ia LIV 52 dupa ce animalul a luat antideparazitare ca sa ii refaca ficatul. Pisica mea avea nas uscat si refuzul categoric al apei si mancarii. M-am plimbat cateva zile pe la un veterinar care zicea ca are gripa si ii facea niste injectii dubioase, asta in timp ce pisica se simtea tot mai rau. Prea tarziu am schimbat veterinarul si nu a mai putut fi salvata. Era in ultima faza, o salvam daca stiam de LIV52.

| Kitty* a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru motanelul tau, si eu am un motan si iubesc animalele. Dupa simptome, cred totusi ca ar trebui sa mergi la veterinar. Si pisoiul meu a patit asa, de 2 ori, s-a simtit foarte rau si nu vroia sa manance si s-a vindecat cu perfuzii si antibiotice.
Poate are o infectie asa ca e mai bine sa mergi la veterinar pentru o consultatie, sa iti spuna ce are si eventual un tratament, asa nu ne putem pronunta. Multa sanatate, tie si pisoiului tau, sper sa se faca bine!kiss