| Malina_Malina_1992 a întrebat:

Buna,am un perus are 2 ani si jumatate. De cateva zile nu mai are coada,cred ca si-a rupt-o pentru ca am gasit in colivie penele. Nu am multa experienta fiind primul pe care il am si va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat,este bolnav sau schimba penajul,sau este stresat. Pereche nu mai are de un an si ceva,pe ea mi-a dat-o bolnava si a murit la scurta vreme dupa ce am cumparat-o si mi-a fost teama sa iau alta sa nu fie la fel. alte simptome vizibile de boala nu vad,mananca are apa curata mereu iil las sa zboare prin camera,doar ca acum nu prea mai poate zbura din cauza ca nu mai are coada cred, ieri a incercat sa zboare si s-a lovit.Va rog daca ma puteti ajuta. Multumesc.

2 răspunsuri:
| Mihnealihnea a răspuns:

Eu am un porumbel si pentru el e obisnuit sa naparleasca. Nu mai avea pene pe la coada si apoi s-a facut bine. Am vazut intebarea la momentul potrivit :/

| Doctorfishadi a răspuns:

Naparleste.Daca este singur isi poate smulge singur penele de plictiseala, papagalii nu au voie sa stea singuri infiferent de specie, ori pereche, ori o persoana care sa-l bage in seama!