| mandidean a întrebat:

am un pui de amstaff. are 2 luni si nu demult i-am facut primul vaccin. acum o saptamana am observat ca parul de pe spate este partial rarit. este ceva normal? in cat timp ii va creste inapoi parul in acele locuri? mentionez sa spun ca a avut multi purici, dar l-am dat cu o solutie. e posibil sa se fi rarit de la cum s-a scarpinat?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e din cauza vaccinului. E foarte posibil să fie alergic la vreun aliment, pe care i-l oferiți, în mod constant. De vină poate fi și soluția pe care i-ai aplicat-o, contra paraziților externi.
Tu știi dacă i-ai pus la ceafă o soluție specială, sau i-ai aplicat vreo pulbere "băbească", care nu era indicată.
Dacă au trecut 14 zile de la aplicarea soluției antiparazitare, poți să-i faci o baie. Dacă îl duci la veterinar, îți va spune, cu exactitate, dacă e alergie sau altceva. Dar, trebuie să-l vadă. Și, dacă e nevoie, îți va da o cremă.
Să nu uiți de antiparazitarul intern. Majoritatea puilor mor din cauza paraziților intestinali...

| mandidean explică (pentru floresdemayo):

I-am aplicat o subsanta recomandata de veterinar. deparazitarea interna i-am facut-o. acum incepe sa aiba un fel de scoarta in acele locuri. veterinarul mi-a spus ca se trage de la scarpinatul excesiv de cand avea purici

4 răspunsuri:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Are lipsa de vitamine.

| Lykan a răspuns:

Da de obicei e din cauza scarpinatului in cateva saptamani o sa fie ca nou nu-ti face griji

| Mona1428 a răspuns:

Impotriva la ce ai pus vaccinul, asta e important!