| corinaserban a întrebat:

Buna, am un purcelus de guineea, care si a rupt dintii de sus. Si asa e mica ce pot sa-i dau sa manince pana i or creste dintii de sus?! multumesc

2 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Lapte cu biberonul.

| anjellique a răspuns:

Îngrijirea unui porcușor de Guineea cu dinți rupți
Dacă porcușorul tău de Guineea și-a rupt dinții de sus, iată câteva sfaturi pentru îngrijirea lui până când dinții îi vor crește la loc:
Hrănire cu seringa:
Dacă nu mai poate mânca singur din cauza dinților rupți, hrănește-l cu o seringa cu mâncare moale și lichidă.
Poți face o mâncare specială amestecând furaje uscate moi cu apă caldă până se face o pastă fină. Lasă să se răcească înainte de a-l hrăni.
Hrănește-l de mai multe ori pe zi în cantități mici pentru a se asigura că primește suficientă hrană.
Alimente moi și suculente:
Oferă-i legume moi și suculente precum morcovi, castraveți, roșii, spanac, etc.
Toacă-le mărunt sau chiar pasează-le pentru a le face mai ușor de mestecat.
Fânul și iarba verde sunt de asemenea importante pentru o digestie sănătoasă.
Atenție la hidratare:
Asigură-te că are întotdeauna apă proaspătă la dispoziție.
Poți adăuga puțină apă în mâncarea lui pentru a-l ajuta să se hidrateze.
Vizită la veterinar:
Mergi cât mai curând la medicul veterinar pentru a se asigura că dinții se vindecă corespunzător și nu apar complicații.
Medicul veterinar poate oferi și medicamente pentru durere dacă este necesar.
Cu o îngrijire atentă și o dietă adecvată, dinții porcușorului tău de Guineea se vor vindeca în câteva săptămâni. Fii răbdător și atent la semnele că mănâncă și se simte bine. Dacă ai orice îngrijorare, nu ezita să consulți un veterinar.