| FlaVy_7374 a întrebat:

Buna!
As dori sa-mi spuneti ce telescop este cel mai bun? Unul normal cu care pot sa observ stelele, luna poate si ceva planete.
Si cei care au telescop, daca imi pot spune ce model?
Si care sunt mai bune reflectoare sau refractoare? Si pentru ce e mai bun cel reflector?

Răspuns Câştigător
| miruna013 a răspuns:

Eu am de la giottos, a fost a lui soramea.cred ca are vreo 5-6 ani si pentru ca sora mea a plecat la facultate mi-a ramas mie.si se vede foarte fain, acum vreo 3 saptamani cand se putea observa jupiter pe cer am putut sa ii vad si pata aia unde e furtuna continua. ii fain sa ai un telescopbig grinnumai sa nu te sperii cand vezi cate un avion care se miscalaughing)sa nu ai impresia ca e OZN, eu m-am speriat de multe ori pentru ca se invartea ciudat odata. oricum sper ca te-am ajutathappy

3 răspunsuri:
| miruna013 a răspuns:

20X-40X-80X spotting scope mai scrie pe ala.nu ma prea pricep la chestii de la telescopbig grin

| miruna013 a răspuns:

Ba nu scrie 20X-60X-80Xlaughing))sorry

| FlaVy_7374 explică:

De cate ori mareste? Care este diametrul obiectivului si distanta focala? Sa stiu cam ce trebuie sa faca pentru a fi multumita de el