| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu mai multe informatii despre brosca testoasa. Adica sa stiu: cat costa ea si terariumul ei,cat traieste.ce conditii trebuie sa ii creez,hiberneaza(?),temperatura apei iarna si vara, cum imi dau seama care este fata si care este baiat, dupa imperechere cat dureaza pana depune ouale, unde o sa le depuna daca nu are nisip in terariu, trebuie nisip in terariu (?), eu vreau o testoasa mica cat jumatate de deget, cat dureaza pana ies puii din oua, trebuie sa-i separ, adica sa ii pun in alt terariu? Si cam astea sunt intrebarile... Vreau repede un raspuns. FUNDA SI TOATE MULTUMIRILE SI APRECIERILE MELE.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog, nu imi dati site-uri. Vreau raspuns de la cei care au broste si stiu sigur raspunsurile la [ strict] intrebarile pe care le-am pus...

| ArinaWolf a răspuns:

Eu am doua testoase si daca nu ai un buget mare alocat pentru tot ce tine de ele nu iti recomand asemenea animalute de casa. Dar daca ai si chiar vrei uite:
http://www.testoase.go.ro/
http://testoase-de-apa-si-uscat.myforum.ro/

| Singlewolf a răspuns:

Nu fac nici un zgomot, nu trebuie plimbate si periate si necesita o ingrijire minima. Iar daca le amenajezi un spatiu potrivit, sunt si foarte decorative. Daca ti-ai propus sa achizitionezi o broasca testoasa, asigura-te ca nu este o specie protejata de lege sau care nu se poate adapta usor in captivitate. De asemenea, asigura-te ca ai conditiile necesare amenajarii unui terariu in locuinta ta. De la magazinele de specialitate poti cumpara un terariu pentru intretinerea broscutelor sau poti tu sa confectionezi unul conform preferintelor tale. La cumpararea unei broaste testoase, e bine sa stii cum sa identifici un exemplar sanatos. Astfel, trebuie sa fie vioaie, usor sperioasa si neincrezatoare in cei din jur. Cand este luata in mana, dupa o scurta faza de retragere in carapace, broasca revine si isi misca membrele in gol, cu miscari vioaie de pedalare. Pielea broastelor testoase trebuie sa fie neteda, lucioasa, bine intinsa, fara rani sau cicatrice, sa aiba ochii vioi, mari, expresivi, iar cavitatile nazale sa fie bine deschise. Reglarea termica Asemenea pestilor si celorlalte reptile, broastele testoase au temperatura corpului variabila (sunt poikilotermice). Pentru asigurarea unei temperaturi corespunzatoare organismului, testoasele au nevoie de anumite conditii, in afara carora nu pot trai. Prin insorire, ele beneficiaza, pe langa caldura, si de raze ultraviolete, deosebit de necesare sterilizarii corpului, eliminarii unor paraziti si, mai ales, producerii compusilor indispensabili osificarii. Temperatura optima cresterii broastelor testoase este intre 28 si 30oC, iar cea critica – intre 38 si 42oC. Intretinerea broscutei In primul rand, spatiul pe care i-l pui la dispozitie trebuie sa-i asigure un minim confort, in care sa se poata deplasa pentru a-si activa circulatia (sa-si asigure o temperatura corespunzatoare) si sa poata inota dupa voie. In amenajarea unui terariu, recomand folosirea unui acvariu, care va avea un substrat de nisip amestecat cu pamant, in care va fi amplasat un mic bazin cu apa. Intr-un colt, sunt necesare cateva pietre si un butuc de lemn, pe care broastele sa se catere, iar un alt colt sa fie verde, cu diverse plante exotice. Asigurarea luminii se va face cu ajutorul unui tub fluorescent (sa arda circa noua ore pe zi), iar caldura va fi asigurata de un bec dublat de o lampa cu infrarosii. Acvaterariul se amenajeaza pentru broastele testoase de apa (o treime e spatiu terestru si 70% – spatiu acvatic. Trecerea de la apa la partea terestra trebuie facuta printr-o panta lina. Fundul acvariului e tapetat cu nisip, in care se pun diverse plante ornamentale. Temperatura apei (asigurata de un incalzitor) sa fie intre 23 si 26oC. Mai trebuie sa ai si un filtru de apa, insa apa trebuie reimprospatata totusi dupa doua-trei saptamani. Combaterea bolilor In mod obisnuit, broastele testoase sunt animale longevive si deosebit de rezistente la conditiile mediului inconjurator. Cu toate acestea, apar nenumarate boli si, nu de putine ori, unele sunt necunoscute de marea majoritate a crescatorilor, pana la ora actuala. Sfatul meu este acela de a asigura conditii bune de viata si alimentatie broscutelor tale, iar problemele vor fi diminuate sau chiar vor disparea. Hranirea broastelor testoase Hranirea broastelor testoase carnivore Drept etalon voi lua broasca testoasa de Florida sau cea cu tample rosii, fiind cea mai raspandita in randul teraristilor. In magazinele de specialitate exista hrana granulata pentru testoase, asemanatoare cu cea folosita pentru caini si pisici. Ratia administrata testoaselor carnivore va include in mod obligatoriu carne provenita de la diverse animale domestice, cu exceptia celei de porc, care este greu digerabila. Alimentele care sunt mai fragede se pot administra ca atare, iar cele mai dure i se vor da tocate sau taiate in bucati mai mici. Hranirea broastelor testoase omnivore Broastele testoase terestre se hranesc mai des, comparativ cu cele acvatice. Hrana acestora consta in diverse varietati de legume, fructe (cirese, visine, zmeura, fragi, struguri), banane, pere si bucati foarte, foarte mici de carne. Principalele specii crescute in Romania Broasca testoasa de apa, europeana O specie de talie mica, ce se poate identifica foarte usor dupa petele mici galben-aurii, de pe carapace, sau dupa unele linii de culoare galbena. Broasca testoasa cu tample rosii sau de Florida O specie de talie mijlocie, acvatica; ca adult, are o greutate de 1, 5-2 kg. La tineret, culoarea in exterior este foarte intensa, cu partea dorsala verde, brazdata de linii galbene, verzi si negre, iar in zona posterioara a ochilor se gaseste o pata de culoare rosie. Broasca testoasa de uscat Broasca de talie mijlocie, de culoare galben-portocalie, cu pete de culoare neagra si doua benzi de aceeasi nuanta la nivelul plastronului. Este o specie vegetariana, hranindu-se cu frunze si vlastari tineri si fructe de padure. Dr. Florin Pisica, medic veterinar; foto: arhiva Edipresse - See more at: http://www.avantaje.ro/......ase-569151