| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un purcelus de guineea.
Aveti idee cat costa? E greu de intretinut? Ce ar mai trebui sa stiu despre un purcelus de guineea.

Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| remyd a răspuns:

Salut. un pui de porcusor e ieftin, dar foarte greu de intretinut. Daca nu esti total dedicata lui mai bine renunta. eu am avut din cel negru cu dunga alba pe piept, mai sunt si albi, si-am renuntat. toata ziua trebuie sa-i dai mancare sa-i cureti, apropo miroasa foarte urat. Sunt ladite speciale la magazinele de profil. sa-i dai apa. Multi zic ca traieste ca hamsterul dar nu e adevarat. bea apa, chiar foarte multa. eu iti sugerez sa iei mai bine un hamster. e mult mai frumos si mai usor de intretinut.Am uitat, porcul face si foarte multa galagie.

10 răspunsuri:
| Kenny a răspuns:

Http://www.gemon.ro/ro.htm
Aici vei gasi tot ceea ce ai nevoie sa stii despre porcusorii de guineea, de la alimentantie pana la comportament si ingrijire.

| GeorgianaDragus a răspuns:

Eu am dat pe al meu 10 lei de la un copil dp strada sarac din piata blushing
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un porc thinking in jur de 1 mil.pai e un fel de hamster mai mare.depinde ce rasa iei. daca iei dala cu par mare trebuie sa ai grija de parul lui, sa il piepteni.si ma rog...fiind un hamster mai mare are nevoie de alte utilitati.cusca mai mare, mancare mai multa, apa mai multa, talas mai mult, chestii.plus ca daca se apuca ala sa sape, trezeste o natziune intreaga laughing si e si uratzel big grin adica mie nu imi place. eu am hamsterici :X sunt mici, dulci :X si e cel mai sweet cand se pune in 2 labute si ciuleste urechiutzele laughing:X mor. ia-ti hamsteric big grin

| Gabrielă_8854 a răspuns:

Iti voi trimite un mesaj privat cu tot ce trebuie sa stii. happy

| Adelyna_3827 a răspuns:

Sunt de acord cu @remyd! Purcelusii de guineea sunt fff frumosi dar trebuie sa le schimbi talajul in fiecare zi!big grin Si sa le dai ffff multa mancare! Eu am un hamster:X si doar ii pun apa si mancare si apoi nu mai am treabahappy Acum depinde! Daca u ai timp sa stai toata ziua pe langa porcusor e problema ta!happy

Mult noroc,

♥«´¨`•a∂є•´¨` ✿εїз♥

| Ayumi a răspuns:

I-am tinut la mine unul unei fete si trebuia sa-i tau putina mancare si ff multa pe zi.trebuia sa il pun undeva cand mama ii spala cusca.imi dai fundy?

| bunicuta55 a răspuns:

Iti dau un pisoi...gratis, se intretine mult mai usor decat purcelusul

| Pixie_6008 a răspuns:

Buna si eu am unul dar eu l-am primit dar nu e scump
Poti sa intri aici http://www.gemon.ro/ingrijirea.htm sa vezi cum trebuie sa il ingrijesti. Poate prima data o sa ii fie frica in casa deoarece nu e obisnuit si o sa se ascunda in locuri sigure si sa te uiti cand se ascunde. Scoate niste sunete :-cand ii este foame
-cand il deranjeaza
-etc.
Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Nu sunt de acord cu ce se spune aici. Eu am un purcelus si e fff simpatic, cu parul lung, alb cu blana de la ochisori neagra. Ii fac curat de 2 ori pe saptamana, mananca orice(in afara de carne). Cand ii este foame fluiera. Este foarte jucaus dar nu galagios. Pt ca am ramas gravida sunt nevoita sa-l dau(50ron). cine
este interesat ma poate contacta pe annemarie.serban@gmail.com. Sunt din bucuresti

| GiuliaGiuly a răspuns:

1tongueretul este dupa marimea purcelusului.2:de intretinut nu e greu, doar trebuie sa aiba cusca lui, sa ii dai sa manance, sa bea apa, sa nu il neglijezi pentru ca e foarte sensibil..Iti poti hrani porcusorul cu fan (iarba uscata), legume si fructe. Iata cateva exemple de legume si fructe pe care le poti oferi companionului tau: mere (atentie! Unii porcusori au reactii alergice la mere deci la inceput este indicat sa le administrezi in cantitati mici si sa-i observi reactia), banane, ardei rosii, verzi si galbeni, morcovi (inclusiv frunzele), iarba (dar - atentie! - sa nu fie stropita cu otrava sau cu alte substante toxice), rosii, salata verde. Poti sa ii dai de asemenea pepene (galben si rosu dar in cantitati mici deoarece contin multa apa. Alimentele de evitat in alimentatia purcelului de guineea sunt: varza, fasolea, semintele (pot perfora esofagul), alunele, pastaile salbatice (pot fi otravitoare).Apa este esentiala pentru porcusorul de guineea. Nu pune apa intr-un castronel, vei avea un animalut ud si o cusca murdara. Apa trebuie pusa intr-un recipient special (se gaseste in pet-shopuri). Apa trebuie schimbata zilnic si recipientul trebuie igienizat de fiecare data.Cu toate acestea, nu pune vitamine pentru copii sau sucuri in apa, pot fi toxice deoarece majoritatea contin zahar; mai bine alegi o alimentatie bogata in vitamina C - patrunjelul este foarte apreciat de purcelul de guineea si contine o cantitate mare de vitamina C; in schimb, se evita citricele, deoarece ii pot irita stomacul.

Sper ca ti-am fost de ajutor!